Postoczniowe tereny Młodego Miasta w Gdańsku zmienią się nie do poznania


2020.07.17
Autor: Urbanity.pl
Rozpoczyna się realizacja kompleksu wielofunkcyjnego z historyczną częścią postoczniową na terenach Młodego Miasta w Gdańsku. Lokalni deweloperzy Euro Styl i Torus zrealizują tutaj projekt DOKI.

Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku, tuż przy Europejskim Centrum Solidarności, wyrośnie niebawem nowy kompleks wielofunkcyjny DOKI, który ma stać się nowym rozpoznawalnym punktem na mapie miasta.

Lokalni deweloperzy Euro Styl i Torus zrealizują wielofunkcyjną dzielnicę DOKI, która łączyła będzie w sobie bogatą historię miejsca z nowoczesnymi elementami współczesnego świata. Inspiracją były przykłady rewitalizacji terenów portowych i postoczniowych z Londynu, Hamburga i Oslo.

DOKI to inwestycja składająca się z trzech części - DOKI Living, czyli części mieszkaniowej, MONTOWNI - usługowej, za które odpowiada firma Euro Styl, a także z części biurowej, czyli DOKI Office, którą zrealizuje firma Torus.

DOKI Living powstanie w kilku etapach. W układzie kwartałów zabudowy śródmiejskiej wybudowane zostaną obiektu o wysokości maksymalnie ośmiu pięter od strony zabytkowej hali MONTOWNI. Łącznie ta część kompleksu DOKI zaoferuje ponad 1 000 mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych, które mieściły się będą w parterach budynków. Metraże mieszkań kształtowały się będą od 25 do prawie 130 mkw. i układach od 1- do 5-pokojowych.

Wzdłuż MONTOWNI posiadającej szeroką ofertę restauracyjną przebiegać będzie trakt spacerowy, łączący ECS z Muzeum II Wojny Światowej, skupiający życie dzielnicy.

Każdy kwartał zabudowy na 1. piętrze posiadać będzie wewnętrzne, zielone patio, które stanowiło będzie przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Na osiedlu zaplanowano również kilka wewnętrznych placów zabaw dla najmłodszych.

I etap DOKI Living zaoferuje dwa budynki połączone kładką, w których dostępnych będzie 212 mieszkań i 15 lokali usługowych.

Z kolei w część DOKI Office wybudowane zostaną dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni do wynajęcia na poziomie 37 000 mkw. Jeden biurowiec będzie miał wysokość 5 kondygnacji, natomiast drugi 7, z kaskadowo rosnącą wysokością. Obiekty o charakterze biurowym sąsiadowały będą bezpośrednio z ECS, a pomiędzy nimi powstanie nowa ulica Kadłubowców. W ich otoczeniu zaprojektowano woonerf. W parterze jednego z biurowców mieściła się będzie kawiarnia z ogródkiem.

Miejsca parkingowe zaplanowano w podziemnych halach garażowych, gdzie zaplanowano łącznie 289 stanowisk, a także miejsca dla rowerów. Budynki certyfikowane będą w systemie LEED. Oba biurowce w DOKI Office realizowane będą równolegle. Budowa ruszy w drugiej połowie br., a oddanie budynków zaplanowano na pierwszą połowę 2023 roku.

Sercem gdańskiego kompleksu DOKI będzie MONTOWNIA, czyli zabytkowy gmach, który poddany zostanie pracom rewitalizacyjnym. W obiekcie zaplanowano lofty serwisowane, food hall, oraz sale konferencyjne.

Food hall oddzielony będzie od wyższych pięter szklanym stropem i doświetlony światłem dziennym pochodzącym ze świetlika na ostatniej kondygnacji. Między częścią gastronomiczną a salami konferencyjnymi znajdą się schody amfiteatralne. Na wyższych piętrach MONTOWNI znajdzie się 114 loftów serwisowanych o metrażach około 45 mkw. każdy.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.