Przyspiesza przebudowa dworca Gdańsk Główny. Będzie dworzec tymczasowy

2020.03.19

W związku z rozszerzeniem prac budowlanych na terenie dworca Gdańsk Główny, w najbliższy weekend, w nocy z 21 na 22 marca obsługa podróżnych zostanie przeniesiona na dworzec tymczasowy.

Ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu modernizacji dworca Gdańsk Główny, w najbliższy weekend, w nocy z 21 na 22 marca, obsługa podróżnych zostanie przeniesiona na dworzec tymczasowy, który gotowy ma być od godziny 6 rano. W momencie jego uruchomienia zmianie ulegnie organizacja ruchu oraz nastąpi zamknięcie budynku głównego dworca.

Nowy tymczasowy dworzec o powierzchni około 450 metrów kwadratowych został zbudowany z kontenerów. W środku znajdą się kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią oraz ogólnodostępne toalety. Obiekt dysponował będzie również bankomatem, przechowalnią bagażu oraz placówką Poczty Polskiej. Dworzec tymczasowy będzie miał zamontowane tablice, na których będą wyświetlane informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów oraz system zapowiedzi głosowych. Obsługa podróżnych w obiekcie będzie trwała do momentu zakończenia przebudowy gdańskiego dworca.

Uruchomienie dworca tymczasowego spowodowane jest rozszerzeniem frontu robót na całym dworcu Gdańsk Główny. Obecnie na terenie inwestycji trwają prace rozbiórkowo-wyburzeniowe wewnątrz budynku, izolacyjne oraz zewnętrzne roboty sieciowe sanitarne i elektryczne.

Inwestycja na gdańskim dworcu jest największym projektem w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Koszt wszystkich prac to niecałe 100 mln zł brutto. Przebudowa obejmie dworzec oraz najbliższe otoczenie wraz z częścią tunelu podziemnego. Gdańsk Główny wpisany jest do do rejestru zabytków. Otwarcie dworca zaplanowano na koniec 2021 roku.

W ramach inwestycji wymienione zostaną pokrycia na istniejących dachach wraz z odtworzeniem geometrycznych wzorów z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie. Także stolarka okienna zostanie wymieniona.

W środku dworca odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowane zostanie oświetlenie wzorowane na historycznym. Nad nowo projektowanym pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca.

Powstanie też nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.