Muzeum II WŚ w Gdańsku - symbolika wyrażona w niepowtarzalnej architekturze

2017.03.16

W gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zrealizowanego przez konsorcjum firm Warbud (lider) i Hochtief Polska, Hochtief Solutions zakończyły się wszystkie odbiory techniczne.

Powstały obiekt to przykład budynku, którego architektura bardzo wyraźnie odzwierciedla jego charakter i funkcję. Przestrzeń muzeum została podzielona na trzy strefy tematyczne, które symbolizują związek przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przeszłość ukryto na sześciu kondygnacjach podziemia budynku z najniższym punktem na poziomie -14 m. Teraźniejszość wpisano w przestrzeń otwartego placu wokół Muzeum. Przyszłość zaś odzwierciedla strzelista konstrukcja z umieszczonym na szczycie punktem widokowym. Unikatową bryłę obiektu tworzy siedmiokondygnacyjna żelbetowa wieża w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trapezu w poziomie "zera" budynku i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie.

Podziemie w obrysie wewnętrznym ścian szczelinowych o powierzchni 14 300 m kw. posiada kształt pięcioboku. Centralna elewacja wieży została wykonana w formie szklanej fasady, osadzonej na stalowej konstrukcji. Pochyłość wieży nawiązuje do stoczniowych żurawi i wojennej historii miasta Gdańska. Realizacja wieży ze względu na jej konstrukcję stanowiła jedno z trudniejszych zadań pod względem inżynierskim. Innym wyzwaniem było zabezpieczenie budowy, której ponad 80% powierzchni znajduje się pod ziemią.

Muzeum II Wojny Światowej usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału rzeki Raduni to obiekt wielofunkcyjny. Jego główną część stanowią pomieszczenia ekspozycyjno - muzealne, ale budynek mieści też sale wykładowe, konferencyjne i kinowe, bibliotekę, archiwa, magazyny eksponatów oraz pomieszczenia administracyjno-hotelowe i podziemny parking.

Na najwyższym poziomie budynku usytuowano restaurację z widokiem na panoramę Gdańska. Powierzchnia całkowita muzeum wynosi ok. 58 000 m kw. Realizacja projektu obejmowała również wykonanie parkingów, zewnętrznych dróg publicznych, placów oraz odcinka nowego nabrzeża rzeki Motławy.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.