Podsumowanie regionalnych rynków biurowych po I kw. 2019 r.

2019.05.20

W I kw. 2019 roku najemcy wynajęli łącznie 130 500 mkw. powierzchni biurowej, czyli tylko o 2% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Całkowity zasób powierzchni biurowej w największych polskich miastach (Kraków, Wrocław, Poznań, obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Łódź, Lublin i Trójmiasto) na koniec I kw. 2019 r. wyniósł 5,19 mln mkw.

Liderami wśród regionalnych ośrodków biurowych pozostają Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto, które łącznie posiadają ponad 3 mln mkw. zasobów dostępnej powierzchni biurowej.

- Dynamiczny rozwój rynków regionalnych jest jednym z wyznaczników dobrej sytuacji makroekonomicznej Polski. Rozszerzenie analizy regionalnych rynków biurowych o miasta wchodzące w skład Górnośląskiej Zagłębiowskiej Metropolii jest także kolejnym potwierdzeniem zainteresowania najemców miastami poza głównymi ośrodkami jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin czy Szczecin. To właśnie rozwój najemców z sektora usług dla biznesu w obecnych lokalizacjach oraz ekspansja do nowych miast będzie jednym z głównych czynników napędzającym popyt na powierzchnie biurowe na regionalnych rynkach biurowych w 2019 roku.- powiedział Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield, autor raportu.

Największe transakcje zarejestrowane w I kw. 2019 roku to renegocjacja umowy Akamai w Krakowie (11 200 mkw.), umowa przednajmu Perform Media w Katowicach (6400 mkw.) oraz renegocjacja umowy i ekspansja GlobalLogic w Krakowie (6300 mkw.).

Wskaźnik powierzchni niewynajętej na wszystkich rynkach regionalnych wzrósł o około 1,05 pp. w porównaniu do IV kw. 2018 roku. Najmniej powierzchni niewynajętej znajduje się w Trójmieście, zaś najwięcej w Poznaniu. Stawki za czynsze utrzymały się na stabilnym poziomie i wyniosły od 12 do 15 EUR/mkw./miesiąc.

Źródło: Cushman & Wakefield

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.