Wyburzą osiedle widmo w Warszawie. Budynki nie posiadały m.in. ciepłej wody
Historia budynków przy ulicy Dudziarskiej na Pradze-Południe sięga lat 90-tych. To zapomniane osiedle z przeznaczeniem dla osób z wyrokami eksmisyjnymi zniknie. Zapadła decyzja o wyburzenia opuszczonych od kilku lat budynków.
Osiedle Dudziarska to niewielkie, odizolowane osiedle w Warszawie, które zyskało ponurą sławę z powodu swojej unikalnej, a zarazem problematycznej historii. Położone jest w dzielnicy Praga-Południe, a dokładnie między torami kolejowymi stacji Warszawa Olszynka Grochowska, co już od samego początku izolowało to miejsce od reszty miasta. Powstało w latach 90. XX wieku jako osiedle socjalne, ale szybko zyskało złą reputację, przez co nazywane bywało „osiedlem zapomnianym” lub „getto”.
Głównym problemem osiedla było jego położenie. Otoczone torami kolejowymi, miało bardzo ograniczoną infrastrukturę i było praktycznie odcięte od reszty miasta. Długi czas brakowało nawet podstawowych udogodnień, takich jak wygodny dojazd komunikacją miejską czy dostęp do sklepów. Prowadziło to do odczucia wykluczenia społecznego wśród mieszkańców.
Osiedle szybko stało się miejscem zamieszkania dla osób z problemami społecznymi – część mieszkańców borykała się z bezrobociem, ubóstwem, a także problemami alkoholowymi. Wysoki poziom przestępczości i problemy związane z narkotykami dodatkowo pogarszały sytuację. Warunki mieszkalne były trudne, a lokalna infrastruktura praktycznie nie istniała.
28 sierpnia 2024 roku zarząd dzielnicy Praga-Południe podjął uchwałę dotyczącą rozbiórki budynków zlokalizowanych przy ulicy Dudziarskiej 40, 40A, 40B. Powodem jest "brak możliwości realizacji funkcji mieszkalnej". Decyzja ta nie oznacza, że Osiedle Dudziarska szybko zniknie. Koszt wyburzenia to ponad 1 mln zł, na co obecnie nie stać dzielnicy.
Osiedle Dudziarska to niewielkie, odizolowane osiedle w Warszawie, które zyskało ponurą sławę z powodu swojej unikalnej, a zarazem problematycznej historii. Położone jest w dzielnicy Praga-Południe, a dokładnie między torami kolejowymi stacji Warszawa Olszynka Grochowska, co już od samego początku izolowało to miejsce od reszty miasta. Powstało w latach 90. XX wieku jako osiedle socjalne, ale szybko zyskało złą reputację, przez co nazywane bywało „osiedlem zapomnianym” lub „getto”.
Osiedle szybko stało się miejscem zamieszkania dla osób z problemami społecznymi – część mieszkańców borykała się z bezrobociem, ubóstwem, a także problemami alkoholowymi. Wysoki poziom przestępczości i problemy związane z narkotykami dodatkowo pogarszały sytuację. Warunki mieszkalne były trudne, a lokalna infrastruktura praktycznie nie istniała.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-24 12:10:20
Historyczna perła Łodzi ponownie zachwyca swoim wyglądem. Ikoniczna kamienica przy Piotrkowskiej
-
2026-06-24 12:00:51
Ponad 3,5 kilometra nowego torowiska powstanie w Bydgoszczy
-
2026-06-24 11:45:10
Warszawskie Włochy z kameralnym projektem mieszkaniowym. Rusza sprzedaż mieszkań
-
2026-06-24 05:48:22
Krakowski hub brytyjskiej spółki technologicznej zwiększy zatrudnienie do 500 osób
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa