Watykan wydał zgodę na 170-metrowy wieżowiec w Warszawie


2015.10.28
Autor: Gazeta Wyborcza
Dzięki zgodzie Stolicy Apostolskiej, kuria warszawska wspólnie z BBI Development, wybuduje na działce u zbiegu Nowogrodzkiej i Emilii Plater 170-metrowy wieżowiec.

Kuria warszawska wniosła grunt w Śródmieściu aportem do spółki założonej z firmą deweloperską BBI Development. Wszystko mogło być możliwe, dzięki zatwierdzeniu przez Watykan, ponieważ duże kościelne transakcje nieruchomościowe wymagają takiego potwierdzenia.

U zbiegu Nowogrodzkiej i Emilii Plater ma zostać wybudowany 170-metrowy wieżowiec. Działka, na której powstanie budynek wysokościowy należy do parafii rzymskokatolickiej pw. św. Barbary. Wkładem spółki BBI Development będzie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji i zdobywania finansowania.

W ramach powołanej spółki, która będzie realizowała warszawski projekt, kuria będzie dysponować blisko 55 proc. udziałów, a BBI kontrolować będzie 45 proc. Ponadto deweloper wnosił będzie stopniowo do spółki 21 mln zł gotówki, natomiast kuria przeniesie na spółkę prawo użytkowania wieczystego oraz udziału w prawie własności działki.

Nieruchomość, na której powstanie wieżowiec została wyceniona na 34,6 mln zł. Jednak do rozpoczęcia budowy obiektu pozostało bardzo dużo czasu. Inwestor na razie jest w posiadaniu wstępnej koncepcji architektonicznej opracowanej przez biuro Juvenes. Władze Warszawy zaaprobowały budynek, który uwzględniony został w projekcie planu zagospodarowania rejonu ulicy Poznańskiej. Plan jest gotowy do uchwalenia, na razie jednak nie wiadomo, kiedy zostanie skierowany do uchwalenia przez Radę Warszawy.

Komentarze


  • Zl
    Gość
    2021-04-07 18:00:22
    Jakim prawem kościół cokolwiek "cywilnego"buduje w naszym kraju.Dosc już tej arogancji i tych pasbrzuchow .DOSC..!!!!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.