Archidiecezja Warszawska ma zgodę papieża na budowę wieżowca w centrum Warszawy. Czeka na decyzję ratusza


2022.02.18
Autor: Urbanity.pl
Archidiecezja Warszawska i BBI Developments od kilku lat prowadzą działania mające na celu realizację 170-metrowego wieżowca w centrum Warszawy. Zgodę na budowę wieżowca wyraził już papież Franciszek, jednak nadal nie ma zgody warszawskiego ratusza.

Na działce u zbiegu ulic E. Plater i Nowogrodzkiej w ścisłym centrum Warszawy, w sąsiedztwie hotelu Marriott, powstać ma 170-metrowy wieżowiec Roma Tower, który zaoferuje przestrzeń biurową w najwyższym standardzie technicznym, sale konferencyjne, a także powierzchnie handlowe wraz z centrum fitness & SPA. Łączna powierzchnia najmu wynieść ma 62 300 metrów kwadratowych, a przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji 245 miejsc parkingowych. Inwestycja realizowana ma być przez Archidiecezję Warszawską i BBI Developments.

Pierwotnie wysokościowiec w Śródmieściu miał być gotowy już w 2018 roku, jednak sprzeciw warszawskich aktywistów oraz radnych, którzy byli przeciwni zburzeniu plebani z fragmentem historycznej parafii kościoła św. Piotra i Pawła, skutecznie opóźniał realizację 170-metrowego projektu. Inwestor skorygował plany i najnowsza koncepcja zakłada budowę wieżowca w miejscu obecnego parkingu.

Dodatkowo teren, na którym wybudowany ma zostać wieżowiec Roma Tower nie zostanie wpisany do rejestru jako otoczenie zabytków. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w swojej decyzji odmówił wpisu otoczenia zabytku, wskazując na wydaną już wcześniej, w 2017 roku decyzję. Zgodę na realizację projektu przez Archidiecezję Warszawską wyraził także papież Franciszek.

Zgodę na budowę musi jednak wydać warszawski ratusz, a ten dokona decyzji po tym, jak zapozna się z raportem środowiskowym dostarczonym przez dewelopera. Wstępnie mówi się, że budowa inwestycji Roma Tower miałaby potrwać około 3,5 roku.

Komentarze


 • XD
  Gość
  2022-02-19 00:43:09
  Śmiech na sali

 • obs
  Gość
  2022-02-19 14:19:48
  ...najwyższa forma duchowości wg kościoła katolickiego

 • inkasent
  Gość
  2022-02-20 10:51:37
  Lokata pieniądza.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.