Warszawa szykuje się na wysyp wieżowców

2014.01.02
Autor: Gazeta Wyborcza

W 2014 roku w Warszawie rozpoczętych zostanie budowa kilku kolejnych wieżowców. Dodatkowo panorama miasta zostanie wzbogacona o kolejne drapacze chmur, które zostaną oddane w tym roku. Chodzi o budynki, które są wyższe niż 55 metrów, których obecnie w Warszawie jest około 40.

Pierwszym wieżowcem, który zostanie oddany do użytku jest 160-metrowy apartamentowiec Cosmopolitan. Budynek stoi u zbiegu ul. Emilii Plater i Twardej. Następnie zakończona ma zostać wreszcie budowa wieżowca Złota 44 - najprawdopodobniej lipiec 2014 roku.

Największym kompleksem biurowym obecnie realizowanym w Warszawie jest 180-metrowy Warsaw Spire, który zlokalizowany jest u zbiegu Grzybowskiej i Wroniej. Firma Ghelamco, która jest inwestorem projektu, jest na etapie wyjścia z konstrukcją obiektu ponad powierzchnię ziemi. Cały wieżowiec będzie miał 49 kondygnacji, gdzie kondygnacja powstaje w tempie jedna na tydzień. Z końcem roku zaplanowano zawieszenie wiechy.

Innym wieżowcem, który już wkrótce wyjdzie z budową ponad poziom ziemi jest 155-metrowy biurowiec Q22. Budynek zlokalizowany jest u zbiegu Grzybowskiej i al. Jana Pawła II. Biurowiec dostarczy na warszawski rynek 50 tys. mkw.powierzchni najmu. Zakończenie budowy to jesień 2015 roku.

Kolejny budynek to Prime przy Grzybowskiej, który powstanie naprzeciwko kompleksu firmy Ghelamco. Wieżowiec ma mieć 96 metrów.

Wieżowce, które są dopiero na etapie planowania to m.in. 188-metrowa wieża, która wybudowana zostanie na działce istniejącego już Ilmetu. Rozbiórka budynku to koniec 2014 roku. Innym z projektów jest 120-metrowa wieża B4 przy ulicy Burakowskiej.

Budowę 130-metrowego wieżowca Liberty Tower, który miałby stanąć u zbiegu Grzybowskiej i Żelaznej firmy Liberty Development, blokuje brak środków do realizacji.

Firma Skanska zamierza wybudować 180-metrowy biurowiec Generation Park przy rondzie Daszyńskiego, w miejscu niedawnej siedziby IPN.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.