Trzy największe transakcje na rynku biurowym w Polsce zadziały się w Warszawie

2020.07.15

W ciągu niespełna roku na stołecznym rynku biurowym wydarzyły się trzy największe transakcje najmu powierzchni biurowej.

Niecały rok temu grupa mBank wynajęła 45,6 tys. mkw. w kompleksie Mennica Legacy Tower, co w tamtym czasie stanowiło rekord w skali całego kraju. Zaledwie dwa miesiące później ogłoszona została kolejna rekordowa transakcja – firma Orange Polska przedłużyła umowę najmu na 44,8 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Miasteczko Orange. Teraz Grupa PZU zdecydowała się przenieść swoją siedzibę do nowego biurowca Generation Park Y, wynajmując 47 tys. mkw. Przy 2 z 3 największych transakcji na polskim rynku nieruchomości doradzała firma CBRE.

W samej tylko Warszawie w fazie realizacji znajduje się ponad 800 tys. mkw. powierzchni biurowej w ponad 30 projektach. Do końca roku spodziewane jest dostarczenie na rynek ponad 400 tys. mkw. biur. Aktywność najemców w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosła 139 tys. mkw., czyli tyle ile rok wcześniej. Wśród zarejestrowanych transakcji najwięcej było nowych umów (55% wliczając umowy przednajmu) oraz renegocjacji (31%). Ekspansje powierzchni odpowiadały za 14% popytu.

- Pod wpływem zapowiadanej fali globalnego kryzysu, spowodowanego pandemią Covid-19, najemcy rewidują strategie rozwoju swojego biznesu. Bardzo nas cieszy, że firmy, które wierzą w silne i stabilne fundamenty swoich przedsiębiorstw kontynuują procesy związane z najmem nieruchomości. Sytuację najlepiej obrazuje transakcja przy, której mieliśmy okazję niedawno doradzać, Grupa PZU wybrała swoją nową siedzibę przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie o powierzchni 47 tys. mkw. – powiedział Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

TOP 3 Największych transakcji na rynku biurowym w Polsce
Grupa PZU w Generation Park Y – 47 tys. mkw.
Międzynarodowa firma doradcza CBRE doradzała największemu przedsiębiorstwu ubezpieczeniowemu w Polsce – Grupie PZU w procesie selekcji budynku i negocjacjach najmu na potrzeby centrali firmy w Warszawie. Nowe biuro PZU w kompleksie Generation Park Y przy Rondzie Daszyńskiego w stolicy zajmie 47 tys. mkw. na 31 piętrach. Umowa została podpisana na 10 lat.

- Transakcja najmu nowej siedziby dla PZU to wyjątkowe wydarzenie w skali rynku w Polsce. Nasz klient wykorzystał moment dużej aktywności deweloperów, dzięki czemu mógł skutecznie prowadzić negocjacje. Jesteśmy przekonani, że to idealny moment na konsolidacje dla największych firm. Siedziba przy Rondzie Daszyńskiego będzie z pewnością wizytówką dla największej instytucji finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowa przestrzeń biurowa zapewni m.in. nowoczesne środowisko pracy, dostęp do wszelkich udogodnień oraz rozwiązania proekologiczne – mówi Aleksander Hofmann, zastępca dyrektora w Dziale Powierzchni Biurowych, CBRE.

Skanska Generation Park Y powstaje przy Rondzie Daszyńskiego 4, tuż przy stacji II linii warszawskiego metra. Do dyspozycji najemców będą 323 miejsca parkingowe dla samochodów i 209 dla rowerów, ogródki restauracyjne i kawiarnie oraz ogólnodostępne obiekty wypoczynkowe między budynkami. Przestrzeń wzbogacą elementy małej architektury i rzeźb miejskich.

Grupa mBank w Mennica Legacy Tower – 45,6 tys. mkw.
W lipcu ubiegłego roku, Grupa mBank zdecydowała o przeniesieniu ponad 3 tys. pracowników z siedziby firmy na ul. Senatorskiej i innych stołecznych oddziałów do wysokościowca, Mennica Legacy Tower w Warszawie. Rekordowa w tamtym czasie transakcja opiewała na 45,6 tys. mkw.

Mennica Legacy Tower to inwestycja firm Golub GetHouse i Mennicy Polskiej. Kompleks składający się ze 130-metrowej wieży i sąsiadującego z nią 36-metrowego budynku powstał przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej.

Orange Polska w Miasteczku Orange – 44,8 tys. mkw.
Miasteczko Orange od 7 lat jest wizytówką Orange, miejscem pracy najważniejszych struktur i przyjaznym środowiskiem pracy dla niemal 4 tys. osób. Oddane do użytku w 2013 r. Miasteczko jest biurowcem klasy A+, zaprojektowanym przez Stanisława Fiszera. Kompleks uwzględnia wymogi oszczędności energii, oświetlenia, wody i zagospodarowania terenów zielonych. Składa się z pięciu sześciokondygnacyjnych budynków, które łącznie mają 44,8 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Podziemny parking mieści 1050 samochodów i 120 rowerów. Pracownicy mają do dyspozycji kantynę, sklep spożywczy, kiosk, kawiarnię, myjnię samochodową oraz zadrzewiony ogród.

Firma CBRE doradzała Grupie PZU oraz Orange w procesie wyboru lokalizacji, tym samym uczestniczyła w 2 z 3 największych umów na rynku nieruchomości biurowych w Polsce.

Źródło: CBRE

Komentarze


 • te77
  Gość
  2020-07-15 12:53:02
  zdziwiłbym się jak by było inaczej ;)

 • Gh
  Gość
  2020-07-16 19:00:45
  Artykuł sponsorowany po to aby zachęcić do wynajmu powierzchni biurowych, żeby takie perełki puste nie stały.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.