Rusza realizacja jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Polsce


2019.02.28
Autor: Urbanity.pl
1 kwietnia br., przekazana ma zostać działka generalnemu wykonawcy budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w Warszawie. Właśnie podpisana została umowa z wykonawcą.

Rozpoczyna się rewitalizacja ścisłego centrum Warszawy. W czwartek, 28 lutego podpisana została umowa z firmą Warbud, na wybudowanie siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a częścią tej inwestycji będzie również budowa siedziby TR Warszawa.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie wzdłuż wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej. 4-kondygnacyjny budynek będzie miał około 19 788 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, z czego powierzchnia programowa wyniesie 10 348 mkw., a galeryjna 4574 mkw. Architekturę kondygnacji nadziemnych Muzeum tworzy prostopadłościenna bryła z białego betonu architektonicznego oraz przeszkleń doświetlających przestrzenie publiczne galerii.

Wejścia do MSN znajdą się z obydwu stron, od ulicy Marszałkowskiej oraz od strony pasażu. W tej części muzeum znajdą się halle wejściowe, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładową, galeria ekspozycji zmiennej, sklep tematyczny i kawiarnia. Na poziomach +1 i +3 zaplanowano główne przestrzenie wystawowe. Na każdym z tych poziomów znajdują się po dwa zespoły połączonych ze sobą galerii w północnej i południowej części Muzeum. Kondygnacja +2 zostanie zagospodarowana pod biura administracji MSN.

Inwestycja to także dwa poziomy znajdujące się pod ziemią. Kondygnacja -1 służyła będzie jako kino dla 150 osób, ale także jako sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne. Poziom niżej mieściły się będą pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.

Przed Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie przestrzeń kulturalno-wystawowa "Forum", która służyła będzie również jako połączanie pomiędzy Placem Centralnym i Parkiem Świętokrzyskim.

Projekt architektoniczny powstał w nowojorskim biurze Thomas Phifer and Partners we współpracy ze swoim partnerem w Polsce – pracownią APA Wojciechowski. Projektantem konstrukcji i instalacji było biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska Sp. z o.o i Portico Project Management Sp z o. o.

Warbud, jako generalny wykonawca MSN, będzie miał 42 miesiące na realizację zadania wartego około 416 mln zł brutto. Szacowany termin otwarcia Muzeum zaplanowano na grudzień 2022 roku.

Komentarze


  • tokraj
    Gość
    2019-02-28 17:21:59
    Nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na pomoc dla niepełnosprawnych lub na leczenie dzieci ?Czyżbyśmy byli tak bogatym państwem ,że stać nas na MSN gdy nie stać nas na lekarstwa .

  • Kamil
    Gość
    2019-02-28 20:00:56
    Twoje ostatnie zdanie jest prawdziwe. Państwo, któe wydaje 40 mld rocznie na armię i 58 mld rocznie na budżety partycypacyjne stać prawie na wszystko. Ale ekonomia to plany na całe lata. Bardziej opłaca się zainwestować w autostrady czy inne obiekty użytku publicznego, bo to pozwoli w przyszłości na większe dochody całego kraju. A nasza opieka medyczna zajmuje 5-te, lub według niektórych opinii 3-cie miejsce w Europie.

  • MARIUSZ ZEMBRZUSKI
    Gość
    2019-02-28 22:20:31
    MYŚLĘ, ŻE JUŻ SAMA BRYŁA MUZEUM SKUTECZNIE ZNIECHĘCI DO KONTAKTU ZE SZTUKĄ NOWOCZESNĄ

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.