Nowy symbol stolicy i najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Gotowy ponad 300-metrowy wieżowiec Varso Tower


2022.09.13
Autor: Piotr Maślak
Warszawa oficjalnie ma najwyższy budynek w Unii Europejskiej pod względem wysokości architektonicznej. Oddany został do użytku wieżowiec Varso Tower, który dodatkowo może pochwalić się jednym z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych. Gotowy drapacz chmur zlokalizowany jest na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II w centrum Warszawy.

Lokalizacja wieżowca Varso Tower
Inwestycja firmy HB Reavis powstała w ścisłym centrum Warszawy, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II w dzielnicy Wola. W jego sąsiedztwie znajduje się dworzec Warszawa Centralna, Hotel Marriott czy centrum handlowe Złote Tarasy. Wieżowiec stanowi część kompleksu wielofunkcyjnego Varso Place. Ponadczasową, smukłą bryłę Varso Tower urozmaicają uskoki pionów w górnej części, a podział fasady nadaje jej lekkości i elegancji.

Jak powstawał najwyższy budynek w Unii Europejskiej?
HB Reavis zakupiło działkę pod budowę wieżowca w 2011 roku od PKP płacąc 171 mln zł. Przez trzy lata trwały prace nad opracowaniem właściwego projektu, a pierwsze prace budowlane na działce przy alei Jana Pawła II rozpoczęły się pod koniec 2016 roku. Varso Tower swoją docelową wysokość osiągnęło w grudniu 2020 roku i oficjalnie stało się najwyższym budynkiem w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. 230-metrowy budynek przewyższył sąsiadujący Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry). W lutym 2021 roku zamontowana została 80-metrowa iglica, dzięki czemu inwestycja osiągnęła wysokość 310 metrów i stała się najwyższym obiektem w Unii Europejskiej.

Varso Tower w liczbach
310-metrowy wieżowiec oferuje 69 000 mkw. przestrzeni do pracy na 53. piętrach o najwyższym standardzie technicznym klasy A. Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży wynosi około 1 500 mkw. Pod całością kompleksu Varso Place znajduje się 4-kondygnacyjna, podziemna hala garażowa. Wjazdy do parkingu znajdujują się od strony ul. Chmielnej. Wieżowiec wszystkie urządzenia, które zazwyczaj montuje się na dachu, ma schowane w części podziemnej. W lobby biurowca, którego dwie ściany pokryte zostały ręcznie wykonaną mozaiką z 1 800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy, zasadzone zostały drzewa wysokie na 12 m.

Varso Tower z najwyższym punktem widokowym i jednym z najwyższych w Europie
Na 49. i 53 piętrze wieżowca Varso Tower znajdują się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z panoramą Warszawy. Na tarasy widokowe mieszczące się na wysokości 230 metrów, można dostać się za pomocą jednej z dwóch panoramicznych wind. Atrakcja jest płatna i dostępna będzie w 2023 roku.

Najwyższy wieżowiec Unii Europejskiej siedzibą wielu firm
Swoje biura w Varso Tower ulokowały takie firmy jak: dostawca usług chmurowych Box (16 000 mkw.), renomowana kancelaria prawna CMS (7 500 mkw.) i Greenberg Traurig (5 000 mkw.) oraz poufny najemca (10 000 mkw.). Wkrótce do biurowca wprowadzą się pierwsi najemcy. Obecnie wewnątrz budynku najemcy aranżują swoje biura. Pierwsi pracownicy wprowadzą się do Varso Tower już we wrześniu.

Varso Tower jest jednym z najbardziej zielonych budynków w Polsce z certyfikatem BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell. Projekt architektoniczny wieżowca powstał w renomowanej pracowni Foster + Partners, która zaprojektowała wiele drapaczy chmur na całym świecie, w tym m.in. HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku.

Varso Place to kompleks wielofunkcyjny, którego łączna powierzchni całkowita wynosi 140 000 mkw. Inwestycja HB Reavis składa się oprócz 310-metrowego wieżowca, także z dwóch niższych budynków o wysokości około 80 i 90 metrów. Varso 1 i Varso 2 to łącznie 75 000 mkw. powierzchni, na której dostępny jest pierwszy w Polsce czterogwiazdkowy hotel NYX, Cambridge Innovation Center, centrum fitness Zdrofit oraz przychodnia PZU Zdrowie. W parterze budynków mieści się ogólnodostępny pasaż z ofertą gastronomiczną, w tym m.in. Nutrimind Group, Menya Musashi, Karmello, Salad Story, Vincent, Wrap Me, a także sklepami i usługami - Nail Spa, Sun Way Travel, kantor Wiek.

Główne podmioty zaangażowanie w projekt:

- Inwestor, deweloper i generalny wykonawca: HB Reavis
- Projekt architektoniczny: Foster + Partners
- Projekt wykonawczy: Epstein
- Konstrukcja, instalacje sanitarne i elektryczne: BuroHappold
- Certyfikacja ekologiczna: Sweco Consulting
- Windy: VDA / Schindler
- Fasada: Emmer Pfenninger / Scheldebouw
- Architektura krajobrazu: RS Architektura

Komentarze


  • cetr
    Gość
    2022-09-13 12:52:00
    Co za bzdura, nie ma jeszcze otwartych żadnych tarasów widokowych

  • Nikuś
    Gość
    2022-09-13 13:54:29
    Przy okazji Sky Tower we Wrocławiu ma 206 metrów do dachu, bo z artykułu wynika że przed Varso Tower to najwyższy do dachu była Złota 44.

  • Omo
    Gość
    2022-09-13 18:39:44
    To tylko zamknięcie bryly Może za rok budynek będzie gotowy w środku i tarasy

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.