Na terenie historycznej fabryki samochodów na Żeraniu powstanie kompleks, którego realizacja potrwa kilkanaście lat


2021.10.11
Autor: Urbanity.pl
Na terenie dawnej fabryki samochodów na warszawskim Żeraniu powstanie inwestycja wielofunkcyjna o powierzchni 62 hektarów. Właściciel wybrał już firmę, która skomercjalizuje projekt.

Pod koniec lipca tego roku firma OKAM zawarła jedną z największych transakcji inwestycyjnych, jakie odnotowane zostały dotychczas na rynku nieruchomości w Polsce. Chodziło o kupno nieruchomości na terenach przemysłowych z zabudowaniami po dawnej fabryce samochodów na Żeraniu w Warszawie.

Inwestycja ma duży potencjał. Obecnie znajdujące się zabudowania na działce ulicy Jagiellońskiej w Warszawie to 14 000 mkw. powierzchni biurowej i usługowej, a także 180 000 mkw. przestrzeni magazynowej i 80 000 mkw. powierzchni przeznaczonej pod place ekspozycyjne i parkingi. Hale i biura mają od 3 do ponad 20 metrów wysokości.

Nowy właściciel zamierza podjąć szereg działań w celu uatrakcyjnienia lokalizacji dla najemców powierzchni komercyjnych. Na terenie dawnej fabryki samochodów dostępne są powierzchnie usługowo-handlowe z przeznaczeniem pod sklepy wielobranżowe i gastronomię. OKAM wybrał firmę Walter Herz, która będzie wyłącznym agentem odpowiedzialnym za proces komercjalizacji powierzchni magazynowych, produkcyjnych i biurowych.

Na terenie historycznej fabryki na Żeraniu znajduje się szkoła, a także muzeum poświęcone historii motoryzacji w Polsce. Dużą popularnością cieszy się znajdująca się tu Tłocznia - hala nr 10, która często wynajmowana jest do sesji zdjęciowych i reklamowych.

Realizacja planu przebudowy tego obszaru, po zakończeniu kilkuletniego etapu przygotowawczego, ma zająć kilkanaście lat. Z zapowiedzi inwestora wynika, że projekt zyskać ma industrialny klimat by upamiętnić fabrykę, która była kolebką polskiej motoryzacji. To jedno z założeń masterplanu przygotowanego przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego stołecznego ratusza.

Komentarze


 • Promil
  Gość
  2021-10-11 20:36:49
  Polskie orły sprzedały fso ukraincom za 200 zlotych,to szczyt naszej gospodarności i inteligencji,co się później działo to nie wiem,

 • Marek
  Gość
  2021-10-11 22:47:56
  Za jaką kwotę FSO czyli rząd sprzedał zakłady FSO ?

 • Pamięć absolutna
  Gość
  2021-10-12 09:24:10
  Za 1000 złotych te 62 hektary w Warszawie poszły. Ale ta spółka musiała utrzymać infrastrukturę minimum 10 lat. Teraz ma fantastyczną stopę zwrotu. I na szczęście zarejestrowana na Cyprze czyli jeden z pobliskich rajów podatkowych. Ech. Tak się robi pieniądze w Polsce...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.