Chmielna stanie się zielonym deptakiem z handlem. Rusza przetarg, który odmieni śródmiejską ulicę


2023.06.01
Autor: Piotr Maślak
Jeszcze 15-20 lat temu ulica Chmielna była wizytówką Warszawy. Dzisiaj to nieatrakcyjne miejsce, które potrzebuje modernizacji. W piątek, 2 czerwca, wystartuje przetarg, który przywróci śródmiejskiej ulicy reprezentacyjny charakter zmieniając ją w zielony deptak.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił przetarg na modernizację ulicy Chmielnej, dzięki której przywrócona zostanie funkcja zielonego deptaka, miejsca spotkań i wypoczynku, ale również handlu i usług.

Ulica Chmielna to obecnie miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, które nie wykorzystuje swojego potencjału. Planowana modernizacja sprawić ma, że stanie się reprezentacyjną częścią stolicy, służącą mieszkańcom. Wraz z wyremontowanym już Placem Pięciu Rogów i przygotowywanym do rewitalizacji Placem Centralnym – wpisze się w projekt Nowego Centrum Warszawy.

W ten sposób połączymy tzw. śródmiejskie wyspy aktywności w jeden scalony organizm, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy i turyści
powiedział: Rafał Trzaskowski prezydent m.st. Warszawy

Przygotowany przez Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy projekt modernizacji ulicy zyskał przychylność Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia ulicy, gdzie kostkę betonową zastąpią płyty granitowe. Remont przejdą elementy małej architektury i wprowadzona zostanie zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Łącznie to 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej, a także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Poprawa jakości i zieleni obejmować będzie także tereny skwerów przylegających do ulicy.

Ponadto zmieni się oświetlenie na ulicy - stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uporządkowane zostanie parkowanie oraz wjazd na Chmielną. Ważnym elementem modernizacji ulicy będzie przywrócenie handlu.

Oferty na modernizację Chmielnej można składać do końca czerwca. Zwycięzcę powinniśmy poznać na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Prace budowlane mogłyby rozpocząć się we wrześniu, a ich finał zaplanowano do 31 maja 2024 roku.

Komentarze


 • krytyczny
  Gość
  2023-06-01 10:30:39
  Czy nadal zostanie utrzymany niepowtarzalny klimat śródmiejskiej Chmielnej ozdobiony masowymi wszędobylskimi bohomazami i bazgrołami na fasadach budynków ?!

 • WWA
  Gość
  2023-06-01 11:35:19
  Wszystkie kamienice z wyjątkiem jednej nie należą do miasta, dlatego trzeba naciskać na ich właścicieli, aby z tymi bohomazami coś zrobili

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.