W Krakowie powstanie Planeta Lem za ponad 100 mln zł

2019.03.18

W 2023 roku otwarte ma zostać w Krakowie Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem. Pracownia JEMS Architekci wygrała właśnie międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie terenów na Zabłociu.

W dawnych budynkach Składu Solnego przy ulicy Na Zjeździe 8 na krakowskim Zabłociu powstanie Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem, którego najważniejszą częścią będzie multimedialna wystawa stała, zbudowana wokół zagadnień, które były ważne dla Stanisława Lema, czyli postęp technologiczny, przypadek, ewolucja, obcość i granica poznania. Za projekt tej części inwestycji odpowiada studio Tengent we współpracy z Jackiem Dukajem.

W muzeum, które zaprojektowane zostało przez polską pracownię JEMS Architekci, znajdzie się również aula na 400 osób, księgarnia, mediateka, czytelnia i przestrzeń coworkingowa.

Głównym elementem muzeum będzie istniejący zabytkowy budynek Składu Solnego, który zostanie poddany generalnemu remontowi. Przy obiekcie powstanie nowa część, która jak podają architekci "powiela jego strukturę złożoną z dosyć regularnej siatki słupów i sklepień".

Szacowany koszt inwestycji to około 105 mln zł. Otwarcie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem zaplanowano w 2023 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


  • Chris
    Gość
    2019-03-19 15:28:44
    Czyż nie ma pilniejszych inwestycji? Nawierzchnie ulic są w rozsypce, brak parkingów. Smog nas zatruwa. Gdzie obiecany tramwaj na Biały Prądnik, gdzie przebudowa wylotu z 29 Listopada na Warszawę?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.