W Krakowie powstaje największe Archiwum Narodowe w Polsce

2018.06.12

W Krakowie, na działce przy ulicy Rakowickiej powstaje najnowocześniejsza w Polsce pracownia konserwacji materiałów archiwalnych. Nowa siedziba Archiwum Narodowego będzie gotowa pod koniec 2019 roku. Właśnie podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.

Archiwum Narodowe w Krakowie powstaje przy ulicy Rakowickiej 22, do którego w ciągu najbliższych 25 lat do gmachu trafi co najmniej 36 km akt z instytucji działających na terenie Krakowa i województwa małopolskiego.

Inwestycja o powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 14 000 metrów kwadratowych, podzielona została na dwa segmenty - biurowy i magazynowy. Będzie to najnowocześniejsze i największe Archiwum Narodowe w Polsce. Skanska, jako generalny wykonawca, odbuduje i odrestauruje również dwa historyczne budynki, należące kiedyś do Twierdzy Kraków i będących w przeszłości częścią zespołu magazynów artyleryjskich.

Obecnie na działce, na której powstaje Archiwum Narodowe zakończyły się roboty żelbetowe. 8 czerwca odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

W trakcie prowadzenia prac ziemnych na terenie inwestycji została odkryta studnia z cembrowiny ceglanej z kamiennym kolistym kołnierzem. Prawdopodobnie stanowiła ona źródło wody dla parowozów, a jej historia związana jest z bocznicą kolejową wykonaną do magazynów artyleryjskich w kompleksie koszarowo-warsztatowym funkcjonującym na tym terenie w latach 1884-1892. W związku z tym, że studnia znajduje się na terenach zielonych, zdecydowano o jej zachowaniu i odrestaurowaniu.

Projekt architektoniczny nowej siedziby Archiwum przygotowała Pracownia Konserwacji Zabytków Arkona, natomiast generalnym wykonawcą jest Skanska S.A. Koszt inwestycji szacowany jest na 123 mln zł.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Archiwum Narodowe, Skanska, Pracownie Konserwacji Zabytków Arkona

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.