Otwarcie jedynego takiego teatru w kraju. W Krakowie inauguracja nowego obiektu kultury


2021.09.06
Autor: Urbanity.pl
Dzisiaj otwarty zostanie oficjalnie najnowszy polski teatr na krakowskim Podgórzu. Działalność Teatru KTO zainauguruje spektakl „Teatr otwarty”.

Zakończyła się budowa nowego teatru w Krakowie, który zlokalizowany jest przy ulicy Jana Zamoyskiego 50 na Podgórzu. Placówka dla 160 widzów swoją inaugurację ma w poniedziałek, 6 września spektaklem „Teatr otwarty”.

W ramach inwestycji odtworzona została m.in. fasada XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo, która była podstawą przy projektowaniu Teatru KTO. Neobarokowa fasada wzniesiona została w latach 1887-1889, a do jej odtworzenia posłużyły jej archiwalne fotografie z lat 20. ubiegłego wieku.

Wybrane aspekty budowy teatru relacjonuje kierownik budowy z ramienia Moris Polska Rafał Grzesik: „Cały obiekt, czyli budynek teatru i jego ogród sensoryczny łączą w sobie historię tego miejsca oraz najwyższego stopnia nowoczesność. Olbrzymiej pieczołowitości wymagało odtworzenie pod kontrolą służb konserwatorskich neobarokowej fasady niegdysiejszego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. Każdy łuk, każdy szczegół tej ściany wymagał indywidualnych szalunków. Z drugiej strony całość terenu i obiektu nosi wszelkie znamiona tzw. inteligentnych budynków. Jest to obiekt i teren »samopilnujący się« poprzez rozbudowane systemy monitoringu i dozoru. Dużą atrakcją teatru są jego olbrzymie przeszklenia, na które składają się zarówno ściany, jak i dach. Ten ostatni nosi w sobie element rozsuwany nad salą teatralną. Jest to nowatorska i prototypowa konstrukcja wykonana na nasze zamówienie. Design i koncepcja techniczna olbrzymiego rozsuwanego okręgu w szklanym dachu przypomina migawkę aparatu fotograficznego. Cały budynek jest przystosowany do działań artystycznych – nie ma w nim klasycznej sali ze stacjonarnymi fotelami. Jest to otwarta przestrzeń teatrum, które może dziać się wszędzie począwszy już od foyer, poprzez salę główną, aż po górne piętro. Ruchome blaty umożliwią scenografom skonfigurowanie przestrzeni artystycznej praktycznie w całym teatrze”.

Nowy teatr w Krakowie może pochwalić się rozbudowaną mechaniką sceny oraz licznymi sztankietami. Całość dostosowana została do formuły teatrów otwartych. Scena Teatru KTO daje możliwość takiej modyfikacji, aby cała sala mogła stać się jedną wielką sceną. Aktorzy mogą grać nawet na poziomie -80 cm, czyli poniżej poziomu zero obiektu.

Dodatkowo w teatrze został wdrożony nowatorski system paneli akustycznych, które nie zostały konwencjonalnie rozmieszczone, czyli z podziałem na scenę i widownię. Dźwięk zawsze będzie zachowywał się tak samo bez względu na to, gdzie w danej chwili są aktorzy, a gdzie widzowie. Autorską koncepcję akustyczną teatru i system jego paneli akustycznych stworzyła Sekcja Inżynierii Akustycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

W ogrodzie sensorycznym Teatru KTO znajduje się mobilna widownia na 120 miejsc, która jest integralną częścią budynku. Ogród leży na stoku i przewyższa teatr o jedną kondygnację, czyli o 3,5 m, a jego ważnym elementem jest platforma widokowa. Ten teren zielony teatru dodatkowo jest wyposażony w pufyi leżaki. Będzie to także miejsce teatru otwartego dla dzieci i warsztatów dla nich.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Moris Polska.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.