Supernowoczesny dworzec w Lublinie. Otwarcie ważnej dla miasta inwestycji


2024.01.15
Autor: Piotr Maślak
W Lublinie otwarty został jeden z najbardziej ekologicznych dworców w Polsce, który jest częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Nowoczesny Dworzec Metropolitarny powstał w centralnej części stolicy województwa lubelskiego.

Dworzec Metropolitarny w Lublinie już obsługuje pierwszych podróżnych. Obiekt, który stanowi część kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest Zintegrowane Centrum Komunikacyjne jest jednym z najbardziej ekologicznych tego typu budynków w naszym kraju. W centrum Lublina powstał węzeł komunikacyjny, łączący transport miejski, regionalny i ogólnokrajowy.

Obiekt jest supernowoczesny, energooszczędny i spełnia wszystkie wymagania, które przed budynkami użyteczności publicznej stawia XXI wiek
powiedział: Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Supernowoczesny dworzec w Lublinie


Oficjalne otwarcie Dworca Metropolitarnego odbyło się 12 stycznia br. Budowa inwestycji, która ruszyła w 2021 roku, trwała do końca 2023 roku. Po finalizacji procedury odbiorów budowlanych oraz uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, obiekt został udostępniony pasażerom. Razem z gmachem Dworca Metropolitarnego powstały także zadaszone perony z przystankami dla miejskiej i regionalnej komunikacji kołowej. Ponadto wybudowany został podziemny parking dla samochodów, miejsca postojowe dla taksówek oraz stojaki dla rowerów. Projekt przewiduje również otwarty dla użytkowników dach z zielenią. Modernizacji poddany został także miejski plac z okolicznym terenem zielonym oraz powstał nowy układ drogowy.

Nowy Dworzec Metropolitarny położony jest w centralnej części Lublina, w sąsiedztwie m.in. zabytkowego, XIX-wiecznego budynku Dworca PKP Lublin Główny.

Projekt architektoniczny inwestycji powstał w pracowni Tremend, która zaproponowała prostą, modernistyczną bryłę z charakterystycznymi ażurowymi filarami, które są elementem stalowej konstrukcji dworca i zadaszenia peronów. Architekci w projekcie zastosowali takie materiały jak szkło czy stal szlachetna.

Ekologiczny dworzec przyjazny środowisku


Dworzec Metropolitarny w Lublinie to również jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Projekt spełnia najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, a proekologiczne parametry szklanych elewacji zmniejszają zużycie energii. Zastosowany beton jest materiałem o niskiej emisyjności. Blisko trzysta metrów kwadratowych powierzchni zajmuje zewnętrzny ogród wertykalny. W obiekcie zastosowano system wody szarej, który pozwalana na wykorzystanie deszczówki do spłukiwania toalet oraz utrzymania zieleni. Wśród pozostałych prośrodowiskowych rozwiązań, są m.in. wentylacja z odzyskiem ciepła do 80 procent, ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe zasilane z kaskady pomp ciepła wykorzystujących 42 odwierty, sterowanie układami grzewczymi i wentylacyjnymi z funkcjami indywidualnego dostosowywania temperatur i automatyką czasową czy zastosowanie antysmogowych płyt chodnikowych.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.