Zobacz jak wyglądał będzie nowy plac Wolności w Łodzi. Spektakularna metamorfoza

2021.07.22

Przebudowany plac Wolności w Łodzi ma być miejscem, które będzie nie tylko pełniło rolę miejsca spotkań mieszkańców, ale też przestrzeni, która będzie zmieniała definicję jak powinna funkcjonować przestrzeń publiczna w dobie nowych wyzwań klimatycznych.

Kończą się prace projektowe nad przebudową placu Wolności w Łodzi, który po prawie stu latach ma zostać ponownie przywrócony osobom pieszym i stanowić początek ulicy Piotrkowskiej. Projekt przebudowy zakłada gruntowną zmianę filozofii, czym powinien być plac miejski w XXI wieku.

Łódzki plac Wolności ma przejść spektakularną metamorfozę z całkowitą przebudową płyty placu. Przebudowana przestrzeń ma stać się Miejskim Salonem pełnym zieleni, dlatego zasadzone zostaną 64, 8-metrowe drzewa - będą to klony oraz grusze. Wśród kilku tysięcy krzewów będą hortensje, irgi błyszczące, wierzby purpurowe.

Plac Wolności będzie ponadto miejscem do rekreacji, a także przestrzenią do działań artystycznych, na którym będzie można organizować m.in. okolicznościowe jarmarki. Wokół pomnika Kościuszki oraz pod elewacjami kamienic zaplanowano budki i kioski handlowe. W ramach inwestycji zostanie również ograniczony ruch samochodowy wyłącznie do służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych. Ruch kołowy zostanie przerzucony na północną stronę placu.

Na pl. Wolności pojawi się zupełnie nowe przejście, którym będzie można dojść do powiększonego Pasażu Róży

Obecnie inwestycja jest na etapie odbioru projektu wykonawczego, a w ciągu kilkunastu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Prace budowlane miałyby rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Tkk
  Gość
  2021-07-22 15:35:07
  Bardzo fajna inicjatywa,więcej zieleni,będzie miło porozmawiać o historii Polski i Łodzi konsumując przy okazji hot-doga!

 • T-CC
  Gość
  2021-07-22 21:05:03

  Następny kawałek ulicy bez opcji przejazdu dla "nietubylców". Zaraz trzeba będzie po Łodzi latać helikopterem... Może nie przejeżdża tam obecnie zbyt wiele aut (np ze względu na rozwaloną nawierzchnię).
  Ulicę Kilińskiego, od Piłsudskiego do Jaracza, wyłączyliście już z użyteczności przez takie odcinki gdzie nie można przejeżdżać,
  Ul. Zielona- zakaz wjazdu od Zachodniej do Wólczańskiej,
  Ul. Legionów-zakaz wjazdu od Zachodniej do Gdańskiej,
  dużo rozpoczętych i przeciągających się remontów a tu następny w centrum.
  Zamiast pomyśleć nad upłynnieniem ruchu to jeszcze bardziej utrudniacie życie kierowcom!
  Co do piotrkowskiej i okolicy... Może w ogóle zrobić całkowity zakaz przejazdu przez ten pieprzony deptak? Wprowadzić opłaty za przejazdy? Bramki jak na autostradach byłyby wspaniałym pomysłem. Spuszczacie się nad tym patologicznym kawałkiem ulicy troszkę za bardzo

 • Tommy 91
  Gość
  2021-07-22 21:28:01
  Żeby tylko ułatwili przejazd dla rowerów, bo to co zrobili po pseudo remoncie Nowomiejskiej obok to się prosi o zgłoszenie do kontroli odpowiednich służb. Plac Wolności obecnie to melina, normalni ludzie przechodzą przez niego przyspieszonym krokiem, wszędzie żule, narkomani, patologia, smród, pomazane ściany , itd.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.