Trwa remont 140-letnich budynkach z czasów zakładów bawełnianych Kunitzera i Heinzla w Łodzi


2022.01.18
Autor: Urbanity.pl
Na terenach dawnych zakładów „Wi-Ma” przy alei Piłsudskiego w Łodzi powstaje kompleks Widzewska Manufaktura, który będzie jednym z najbardziej okazałych przykładów rewitalizacji w naszym kraju. Inwestor poinformował o obecnie prowadzonych pracach.

WIMA Widzewska Manufaktura powstaje na rozległym terenie pofabrycznym przy alei Piłsudskiego 135 w Łodzi. Inwestycja realizowana przez firmę Cavatina Holding zajmuje łącznie 4 hektary.

Obecnie trwają prace remontowe w 140-letnich budynkach z czasów zakładów bawełnianych Kunitzera i Heinzla. Prace przebiegają zgodnie z warunkami określonymi przez Konserwatora Zabytków. Wykonawca zakończył już rozbiórki niehistorycznej zabudowy.

Remont dotyczy czterech historycznych budynków - przędzalni, skręcalni, przewijalni oraz kantoru, które wpisane są do ewidencji zabytków jako postindustrialny zespół urbanistyczny. Najbardziej spektakularną częścią Widzewskiej Manufaktury będzie budynek A, czyli dawna przędzalnia. Obecnie w obiekcie prowadzone są prace związane z podbijaniem istniejących fundamentów w technologii jet-grouting.

Wyburzono także budynek dawnej trafostacji za parkiem i uprzątnięto teren z odpadów rozbiórkowych. Z kolei w budynku przewijalni, który oznaczony jest literą C usunięto odpady porozbiórkowe oraz przygotowano front robót do wykonania prac ziemnych. Wkrótce ruszą tutaj prace pod docelowe roboty żelbetowe.

Najmniejszym budynkiem w ramach łódzkiej inwestycji przy alei Piłsudskiego będzie stary kantor, w którym zakończono przygotowanie otworów w elewacji ceglanej pod montaż stolarki okiennej i części okien. Gotowa jest ponadto hydroizolacja ścian fundamentowych w możliwym do wykonania zakresie. Aktualnie trwają prace przygotowawcze do ocieplenia od wewnątrz ścian zewnętrznych.

Widzewska Manufaktura to obecnie jedna z najbardziej spektakularnych rewitalizacji w Łodzi. Projekt zakłada renowację i modernizację istniejących zabudowań pofabrycznych, a centralnym punktem kompleksu stanie się 100-letni park o powierzchni około 9 000 mkw., który będzie idealnym miejscem spotkań. Inwestycja oferuje także nowoczesne biura klasy A oraz punkty usługowe.

Rewitalizacja kompleksu dawnych zakładów „Wi-Ma” przebiegała będzie w czterech etapach. Docelowo powstanie około 55 000 mkw. powierzchni. Cały kompleks dostarczy na rynek 414 mieszkań na wynajem oraz 1171 miejsc parkingowych.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.