Szykuje się nowa perła architektoniczna przy Sienkiewicza. Przebudują słynną kamienicę
Słynna kamienica z motylem wreszcie doczeka się przebudowy i rewitalizacji. Pochodzący z XIX wieku obiekt przy Sienkiewicza posiadał będzie m.in. taras widokowy oaz przeszklone patio.
Kamienica przy ul. Sienkiewicza 21 to pierwotnie własność przemysłowca Ludwika Meyera, który wzniósł obiekt w 1886 roku, najprawdopodobniej według projektu architekta Hilarego Majewskiego. Kamienica miała pełnić rolę Poczty Głównej oraz mieszkania dla jej pracowników, ale urząd poczty finalnie znalazł się przy zbiegu ulic Tuwima i Kilińskiego.
W 1908 roku nieruchomość zakupił Salomon Dancygier z zamiarem przeznaczenia jej na mieszkania czynszowe. Obecny wystrój architektoniczny datuje się na 1910 r. W kamienicy przez kolejne lata funkcjonował m.in. Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi, a od 1990 r. budynek jest własnością Uniwersytetu Łódzkiego.
Słynna kamienica z motylem zostanie poddana gruntownej przebudowie. Inwestycja sprawi, że powstanie przestrzeń do spotkań wszystkich łodzian, w szczególności zainteresowanych obszarami nauki, kultury i sztuki. Pojawi się również taras widokowy i nowe, piękne podwórze. Parter zostanie zagospodarowany pod strefę kultury i integracji – przestrzeń wystawową, miejsce do spotkań i współpracy. Pojawi się m.in. sala wystawowa, przestrzeń multimedialna, sala coworkingowa i cityLABy, sklepik/ księgarnia, kawiarnia i przeszklone patio.
Tak prezentować się będzie przebudowana kamienica, wiz. materiały prasowe
Powyżej zaplanowano część naukowo-badawczo-promocyjną, gdzie mieścić się będzie Centrum Jerzego Giedroycia. Drugie i trzecie piętro stanie się strefą gościnną z pokojami przeznaczonymi głównie dla osób przybywających do Łodzi na zaproszenie Uniwersytetu Łódzkiego.
Kamienica wyposażona zostanie m.in. w windy i podnośnik.
Kamienica przy ul. Sienkiewicza 21 to pierwotnie własność przemysłowca Ludwika Meyera, który wzniósł obiekt w 1886 roku, najprawdopodobniej według projektu architekta Hilarego Majewskiego. Kamienica miała pełnić rolę Poczty Głównej oraz mieszkania dla jej pracowników, ale urząd poczty finalnie znalazł się przy zbiegu ulic Tuwima i Kilińskiego.
Słynna kamienica z motylem zostanie poddana gruntownej przebudowie. Inwestycja sprawi, że powstanie przestrzeń do spotkań wszystkich łodzian, w szczególności zainteresowanych obszarami nauki, kultury i sztuki. Pojawi się również taras widokowy i nowe, piękne podwórze. Parter zostanie zagospodarowany pod strefę kultury i integracji – przestrzeń wystawową, miejsce do spotkań i współpracy. Pojawi się m.in. sala wystawowa, przestrzeń multimedialna, sala coworkingowa i cityLABy, sklepik/ księgarnia, kawiarnia i przeszklone patio.
Tak prezentować się będzie przebudowana kamienica, wiz. materiały prasowe
Kamienica wyposażona zostanie m.in. w windy i podnośnik.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-24 12:10:20
Historyczna perła Łodzi ponownie zachwyca swoim wyglądem. Ikoniczna kamienica przy Piotrkowskiej
-
2026-06-24 13:08:08
Historyczny młyn w Gdańsku zyskał nowe życie jako kompleks mieszkaniowy
-
2026-06-24 12:00:51
Ponad 3,5 kilometra nowego torowiska powstanie w Bydgoszczy
-
2026-06-24 11:45:10
Warszawskie Włochy z kameralnym projektem mieszkaniowym. Rusza sprzedaż mieszkań
-
2026-06-24 05:48:22
Krakowski hub brytyjskiej spółki technologicznej zwiększy zatrudnienie do 500 osób
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski