Ruszyły prace nad tunelem KDP w Łodzi. Przełomowe połączenie z Warszawą


2023.03.03
Autor: Piotr Maślak
Centralny Port Komunikacyjny ogłasza przetarg na budowę kolejnego tunelu, tym razem dla Kolei Dużej Prędkości, która połączy Łódź z Warszawą i Sieradzem.

W budowie tunelu średnicowego pod miastem Łódź, którego realizacja wciąż trwa, ruszają już prace związane z kolejnym przedsięwzięciem - tunelem dla pociągów Kolei Dużej Prędkości.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny, odpowiadająca za konstrukcję nowego lotniska między Łodzią a Warszawą oraz budowę KDP w Polsce, ogłosiła przetarg na pierwsze prace budowlane. Przyszła linia Kolei Dużych Prędkości, mająca połączyć Łódź z Warszawą, nowym Centralnym Portem Komunikacyjnym oraz Sieradzem i Wrocławiem, przebiegać będzie przez centrum miasta podziemnym tunelem, rozpoczynającym się przy dworcu Łódź Fabryczna i kończącym na Retkini.

Kilka etapów inwestycji


Budowa tunelu KDP podzielona została na kilka etapów, z których pierwszy obejmuje wzmocnienie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury, bezpośrednio pod którym rozpocznie się tunel KDP. W pobliżu budynku powstanie komora wydobywcza dla tarczy drążącej tunel. Przetarg na wzmocnienie fundamentów ŁDK-u zostanie zakończony pod koniec marca, po czym budynek zostanie opuszczony przez jego mieszkańców na czas trwania prac.

W ramach porozumienia zawartego z CPK, ŁDK otrzyma finansowanie na przeprowadzkę, wynajem pomieszczeń oraz zabezpieczenie elementów wyposażenia. Po zakończeniu prac budowlanych zostaną wykonane roboty odtworzeniowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Na czas budowy, Łódzki Dom Kultury przeniesie się w pobliże swojej obecnej siedziby, na ulicę Narutowicza 34, do pomieszczeń Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.