Jedna z najbardziej spektakularnych łódzkich rewitalizacji. Co słychać w kompleksie Widzewska Manufaktura? [WIDEO]


2021.10.22
Autor: Urbanity.pl
Widzewska Manufaktura to kompleks wielofunkcyjny, który firma Cavatina realizuje na powierzchni blisko 4 ha. Inwestycja polega na rewitalizacji 140-letniej zabudowy przy ulicy Piłsudskiego w Łodzi.

Przy ulicy Piłsudskiego w Łodzi trwa realizacja jednego z największych projektów mixed-use w mieście. Firma Cavatina na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury prowadzi rewitalizację 140-letniej zabudowy.

Na terenie projektu Widzewska Manufaktura mieszczą się cztery nieruchomości, które wpisane są do rejestru zabytków, jako postindustrialny zespół urbanistyczny. Cavatina wprowadza nowe funkcje użytkowe, które sprawią, że pofabryczny kompleks dostanie drugie życie i stanie się popularnym miejscem lokalnej społeczności.

WIMA Widzewska Manufaktura to inwestycja realizowana w czterech etapach o łącznej powierzchni wynoszącej około 55 000 mkw. Powstaną tutaj miejsce do pracy, mieszkania, a także przestrzeń rekreacyjna i gastronomiczna.

Obecnie wykonawca prowadzi prace rewitalizacyjne we wszystkich czterech budynkach. W będącym najbardziej spektakularną częścią inwestycji budynku A zakończono właśnie tymczasowe podparcie ścian zewnętrznych na potrzeby wykonania koniecznych robót rozbiórkowych wewnątrz. Zachowany zostanie historyczny charakter kompleksu, który łączył się będzie z nowoczesnymi elementami.

Wideo z placu budowy Widzewskiej Manufaktury

Zanim rozpocznie się budowa nowych elementów budynku, ekipy wykonawcze czeka jeszcze praca związane ze starym podpiwniczeniem.

W budynku B Widzewskiej Manufaktury mieściły się będą mieszkania na wynajem. W tej części kompleksu dobiegły końca prace związane z zabezpieczeniem historycznych ścian zewnętrznych. Z kolei w budynku C prowadzone są przygotowania do rozpoczęcia prac ziemnych. Teren wokół budynku jest już uprzątnięty po wykonanych rozbiórkach zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę.

Najmniejszy budynek inwestycji - D, który zlokalizowany jest wzdłuż al. Piłsudskiego, służył będzie jako przestrzeń coworkingowa. Tutaj zakończył się już remont dachu, a także przeprowadzono już konieczne prace wyburzeniowe i usunięto stare instalacje. Trwają prace związane z renowacją elewacji ceglanej. Od strony południowej powiększono otwory okienne przyziemia, odtworzono też cokół z cegły zgodnie z jego pierwotnym kształtem (wtórnie został on zatynkowany).

Widzewska Manufaktura, która składa się z czterech historycznych budynków (przędzalnia, skręcalnia, przewijalnia oraz kantor), zaoferuje łącznie 414 mieszkań na wynajem oraz 1171 miejsc parkingowych. Centralnym punktem i sercem projektu będzie 100-letni park o powierzchni około 9 000 mkw. z fontanną.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.