Dwie zabytkowe kamienice w Łodzi przechodzą metamorfozę

2021.09.10

Trwa remont dwóch zabytkowych kamienic u zbiegu ulic Wschodniej i Włókienniczej w Łodzi. Powróci płaskorzeźba „Kochankowie z ulicy Kamiennej”.

Chodzi o dwie kamienice przy ulicy Wschodniej 52 i Włókienniczej 2 w Łodzi, które w ramach inwestycji zostaną gruntownie przebudowane, odnowione zostaną elewacje, a także remont łączącego je podwórza. Wartość inwestycji w obu kamienicach to 12 mln zł.

Trwają już prace rozbiórkowe w obu kamienicach, gdzie wykonawca skuwa tynki, rozbiera ścianki działowe oraz zrzuca stare stropy. Na obu budynkach nie ma już starej więźby dachowej, którą zastąpi nowa konstrukcja. Niezmienione pozostaną jedynie ściany konstrukcyjne. Nadbudowa poddasza powstanie na najwyższej kondygnacji kamienicy przy ulicy Wschodniej 52, gdzie zaplanowano dodatkowe mieszkania.

Kamienica przy Wschodniej będzie oferowała łącznie 18 mieszkań komunalnych i 2 lokale o charakterze handlowo-usługowym w parterze. Z kolei w kamienicy przy Włókienniczej 2 znajdzie się 21 mieszkań i 2 lokale użytkowe. Oba budynki zostaną podłączone do sieci centralnego ogrzewania oraz uzyskają dostęp do sieci światłowodowej.

Kamienice łączy ponadto wspólne podwórze, które zostanie uporządkowane, zagospodarowane i zazielenione. Aby je powiększyć wyburzone zostaną stojące na nim teraz komórki. Na elewacji budynku przy Włókienniczej 2 znajdowała się płaskorzeźba „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, która na czas remontu została zdemontowana i po jego zakończeniu i koniecznym oczyszczeniu powróci na swoje miejsce. Dzieło autorstwa Wojciecha Gryniewicza nawiązuje do piosenki Agnieszki Osieckiej z lat 50. XX wieku.

Prace remontowe potrwają do III kwartału 2022 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.