Czy w Łodzi powstanie spalarnia śmieci za 1 mld zł? Ruszają konsultacje

2021.02.19

Łódź poprzez konsultacje chce sprawdzić czy budowa spalarni śmieci w mieście ma sens. Wiadomo już, gdzie miałby powstać obiekt i jaki byłby szacunkowy koszt jego budowy.

Miasto Łódź ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które posiadają doświadczenie w projektowaniu lub budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czyli spalarni. Z racji dużego zainteresowania termin przyjmowania zgłoszeń został przesunięty na 8 marca.

Pomimo, że ogłoszenie konsultacji nie oznacza, że Łódź podejmie decyzję o budowie spalarni śmieci, to miasto chce sprawdzić tego rodzaju projekt pod kątem ekonomicznym, finansowym czy technicznym i uzyskać diagnozę rynku obejmującą tego rodzaju inwestycje. Realizacja spalarni w Łodzi odbyłaby się w partnerstwie publiczno-prywatnym, co oznacza, że podmiot prywatny sfinansuje realizację inwestycji ale brana jest też pod uwagę opcja pozyskania finansowania z zewnątrz.

Spalarnia śmieci w Łodzi zlokalizowana miałaby być na działce przy ulicy Sanitariuszek, przy GOŚ. Jej wydajność to 150 000 ton odpadów rocznie. Według wstępnego harmonogramu uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej ma nastąpić do końca czerwca 2022 roku, rozstrzygnięcie przetargu do 30 czerwca 2023 r. a całość inwestycji ma być gotowa do końca 2026 roku. Szacowany koszt realizacji projektu to 1 mld zł.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Sarna
  Gość
  2021-02-19 10:42:07
  Niech budują, bo jest szansa na rozwalenie monopolu kilku niemieckich spółek, ktore opanowały rynek śmieci w Polsce i dyktują ceny za odbiór jak chcą.

  Tylko, żeby nowej spalarni od razu nie oddać w ich łapki...

 • SPALACZ
  Gość
  2021-02-19 13:25:05
  Ciekawe czemu nie na terenie EC IV zgodnie z pierwotną koncepcją gdzie powinna być spalarnia śmieci.

 • hghkgf
  Gość
  2021-02-20 18:45:48
  To jakaś konkurencja dla EC IV ? Czy może EC IV nie dostała pozwolenia na budowę?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.