Młode Miasto w Gdańsku - rewitalizacja historycznej przestrzeni za sprawą inwestycji Palio Office Park


2023.03.08
Autor: Bartosz Motorek
Młode Miasto to nowa, dynamicznie rozwijająca się dzielnica Gdańska, zlokalizowana na terenach należących w przeszłości do Stoczni Gdańskiej. Planowane inwestycje mają na celu przekształcenie tej przestrzeni w jedną z wizytówek trójmiejskiej aglomeracji. Jednym z projektów, który wpisuje się w tę koncepcję jest Palio Office Park - nowoczesny kompleks biurowo-usługowy należący do firmy Cavatina Holding.

Mieszkańcy Gdańska od dawna interesują się przyszłością Młodego Miasta. Tereny Stoczni Gdańskiej stanowią ważny element historii miasta i są jednocześnie wyzwaniem dla architektów i inwestorów. Ważne jest, aby zachować niepowtarzalny charakter tego miejsca i jednocześnie stworzyć przestrzeń o różnych funkcjach, która będzie sprzyjała dalszemu rozwojowi miasta.

Projekt Palio Office Park wpisuje się w pozytywny trend rewitalizacji dawnych przemysłowych dzielnic, obserwowany na całym świecie. Celem Cavatina Holding jest stworzenie nowoczesnych przestrzeni do pracy, życia i relaksu na poindustrialnych terenach, które będą impulsem do dalszej zmiany funkcji tego miejsca. Projekt kompleksu łączy w sobie nowoczesną architekturę z wiedzą na temat odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni wokół budynków.

Tworząc Palio Office Park za priorytet stawiamy sobie przygotowanie nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie przestrzeni do pracy, ale też i chcemy przyczynić się do ewolucji Młodego Miasta i terenu Stoczni Gdańskiej. Z szacunkiem dla historii zaplanowaliśmy funkcjonalny, wypełniony życiem kompleks. Ten teren ma szanse idealnie wpisać się w ideę 15-minutowego miasta. Dom, praca, relaks, zakupy – wszystko powinno być zlokalizowane w odległości kwadransa spaceru czy jazdy rowerem
powiedział: Tomasz Zydorek, Leasing Director z Cavatina Holding

Realizacja inwestycji Cavatina Holding wpisuje się w proces przemian Młodego Miasta i ma na celu stworzenie nowej, praktycznej tkanki miejskiej w historycznym miejscu. Jednocześnie należy pamiętać, że Stocznia Gdańska jest od 2017 r. pod ochroną konserwatorską, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla projektantów.

Jednym z celów zespołu projektowego Palio Office Park, było zachowanie szacunku dla historii i uprzedniej funkcji obecnych terenów budowy, a wcześniej Stoczni Gdańskiej. Stąd też decyzja o odtworzeniu pierwotnego układu drogowego, w tym ulicy Malarzy i nawiązanie do stoczniowego układu urbanistycznego. Co więcej w fasadach wszystkich budynków zaprojektowaliśmy płyty kompozytowe w rudym kolorze przypominające blachę, co doskonale koresponduje z poprzemysłowym charakterem Młodego Miasta
powiedział: Piotr Jasiński Dyrektor Działu Projektowania w Cavatina Holding

Architekci zastosowali płynne przejście między wysokościami budynków poprzez układ tarasowy, co pozwoliło zachować ekspozycję historycznych zabudowań Stoczni Gdańskiej. Kompleks składa się z ośmiu budynków, z których dwa - Palio A i Palio B - zostały już oddane do użytku. Aktualnie na terenie budowy trwają prace przy trzecim etapie - Palio C, który zapewni prawie 13 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.