Nowoczesny parking podziemny w centrum Warszawy. Na tę inwestycję czekają mieszkańcy


2022.08.03
Autor: Bartosz Motorek
Generalny wykonawca nowoczesnego parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy przejął już plac budowy i oficjalnie rozpoczęła się realizacja inwestycji, na którą warszawiacy czekali od lat.

Zmieniamy stolicę, budujemy Nowe Centrum Warszawy, oddajemy przestrzeń pieszym. Duży parking podziemny w sercu miasta wpisuje się w te zmiany, a jednocześnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z różnych powodów muszą skorzystać z dojazdu do centrum samochodem - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w Ratuszu.

Parking podziemny na pl. Powstańców Warszawy powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, która w całości pokryje koszty inwestycji będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po upływie tego czasu obiekt zostanie przekazany Miastu. Szacowany koszt budowy parkingu w centrum stolicy to około 85 mln zł.

1 sierpnia przekazany został plac budowy na pl. Powstańców Warszawy, na którym Mota-Engil Central Europe wybuduje parking samochodowy. Firma ma już duże doświadczenie w tego typu inwestycjach. Podobne projekty zrealizowała m.in. pod placem Nowy Targ we Wrocławiu. Prace budowlane rozpocząć się mają w IV kwartale tego roku, a oddanie do użytku parkingu kierowcom zaplanowano na przełom 2024 i 2025 roku.

Nowy podziemny parking samochodowy na pl. Powstańców Warszawy będzie 4-kondygnacyjnym obiektem, który pomieści 420 aut. W ramach inwestycji zostanie także wykonany I etap rewitalizacji pl. Powstańców Warszawy, czyli przebudowy miejsca. Drzewa znajdujące się na tym terenie przed rozpoczęciem budowy zostaną zabrane i posadzone docelowo w pasie drogowym ul. Jagiellońskiej. Natomiast po zakończeniu budowy wykonawca na własny koszt posadzi na Placu Powstańców nowe drzewa.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.