Budowa podziemnego parkingu na pl. Powstańców Warszawy wkracza w nowy etap


2022.12.08
Autor: Piotr Maślak
W najbliższy piąte, 9 grudnia rozpocznie się kolejny etap budowy parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy, co wiązało się będzie ze mianami w organizacji ruchu samochodowego i pieszego. Inwestycja jest jednym z elementów Nowego Centrum Warszawy.

Od sierpnia trwa budowa parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy, który jest jednym z elementów Nowego Centrum Warszawy. W pierwszym etapie inwestycji przebudowano instalacje podziemne, w tym kanalizację przed gmachem Narodowego Banku Polskiego. Wykonawca przesadził ponadto drzewa, które kolidowały z budową parkingu.

W piątek, 9 grudnia, w godzinach wieczornych ruszy realizacja kolejnego etapu. Rozpoczną się również prace wokół samego parkingu oraz rampy wjazdowej i wyjazdowej, co wiązało się będzie z zajęciem obu jezdni, zatok postojowych oraz części chodnika po wschodniej stronie placu. Ta część inwestycji potrwa około dwóch lat. Wyłączona z ruchu zostanie wschodnia jezdnia placu (wzdłuż budynku NBP) na odcinku od ulicy Wareckiej do Świętokrzyskiej. Do tej ostatniej będzie można dojechać ulicami Złotą i Marszałkowską.

Czterokondygnacyjny parking podziemny oferował będzie 420 miejsc postojowych, z czego jedna trzecia będzie przeznaczona dla okolicznych mieszkańców. Inwestycja realizowana jest w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat, a następnie przekazany w zarządzanie miastu.

Koncesjonariusz w ramach inwestycji posadzi na własny koszt nowe drzewa. Pojawi się też niska zieleń. Otwarcie podziemnego parkingu na pl. Powstańców Warszawy nastąpić ma na przełomie 2024/2025 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.