Klasycystyczny dworzec w Łukowie będzie miał salę widowiskową


2022.12.27
Autor: Piotr Maślak
Coraz bliżej przebudowy monumentalnego dworca w Łukowie. Polskie Koleje Państwowe S.A., podpisały umowę z Łukowskim Ośrodkiem Kultury na najem powierzchni w obiekcie, dzięki czemu zyska on nową, kulturalną funkcję.

Dworzec w Łukowie pochodzi z 1866 roku, a w latach 1919-21 został przebudowany. Monumentalny, w stylu klasycystycznym obiekt ponownie zostanie wyremontowany. Polskie Koleje Państwowe S.A., podpisały umowę z Łukowskim Ośrodkiem Kultury na najem powierzchni na dworcu po przebudowie, co jest ważnym krokiem do rozpoczęcia inwestycji.

Podpisana umowa sprawia, że dworzec po przebudowie nie będzie już tylko miejscem obsługi podróżnych, ale zyska nową, kulturalną funkcję. Filia Łukowskiego Ośrodka Kultury zajmie nieco ponad 850 mkw. powierzchni,. na której znajdzie się sala widowiskowa na 300 osób wraz zapleczem technicznym. Przestrzeń ta mieściła się będzie na piętrze budynku, natomiast na parterze zlokalizowane będą foyer, kasa, szatnia, toalety oraz garderoby. Umowa zawarta została na okres 15 lat.

Podpisanie umowy rozpoczyna prace nad projektem technologii sceny, który stanie się integralną częścią dokumentacji projektowej niezbędnej do rozpoczęcia przebudowy dworca. Wiosną przyszłego roku ogłoszony ma zostać przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę przebudowy dworca w Łukowie. W ramach inwestycji zostanie wyremontowana elewacja budynku, która pomalowana będzie na jasnoszary kolor, natomiast detale, m.in. kolumny jońskie, portyk wejściowy, maszkarony czy gzymsy, będą koloru czystej bieli. Renowację przejdą również schody przed wejściem głównym. Na fasadzie od strony peronów i miasta oraz na elewacjach bocznych zostaną umieszczone podświetlane napisy „Łuków” wykonane z liter przestrzennych. Odtworzony zostanie także historyczny zegar z dwoma tarczami na elewacji od strony peronów. Całość pokreśli nowa iluminacja.

Holowi dworca zostanie przywrócony reprezentacyjny charakter. Wnętrze będzie prezentowało się nowocześnie z elementami historycznymi, w tym odtworzonymi na wzór historyczny oknami i drzwiami. Z holu wydzielono osobną poczekalnię znajdującą się za szklanym przepierzeniem. Pojawią się gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator oraz stacja ładowania urządzeń mobilnych. Na parterze przewidziano jeszcze niewielkie pomieszczenie na wynajem, z możliwością sprzedaży w nim biletów.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.