Połączono dwie historyczne łódzkie przestrzenie. Otwarcie bramy na terenie imperium Scheiblera


2023.08.03
Autor: Monika Kiereś
Udostępniony został do użytku dotychczas zamknięty łącznik zlokalizowany pomiędzy realizowanym kompleksem Fuzja a Fabryką Sztuki. Ponadto wielofunkcyjny projekt firmy Echo Investment ma bezpośredni dostęp do ulicy Tymienieckiego i Piotrkowskiej.

Północna część Fuzji otwiera się na miasto


Trwa realizacji spektakularnej inwestycji wielofunkcyjnej firmy Echo Investment w Łodzi. Kompleks Fuzja to 8 ha rewitalizowanej przestrzeni na terenie dawnych zakładów fabrycznych Karola Scheiblera. Duże postępy prac widać w północnej części inwestycji, gdzie oddano do użytku ważne połącznie komunikacyjne.

Dwie historyczne łódzkie przestrzenie łączą się komunikacyjnie


W pierwszej kolejności (2021 rok) do dyspozycji mieszkańców otworzona została południowa część Fuzji, zlokalizowana od strony ulicy Milionowej. Mieści się tutaj m.in. perełka secesyjnej architektury – zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera oraz ogólnodostępny zielony plac – Ogrody Anny. Teraz oddana została do użytku przestrzeń łącząca Fuzję z Fabryką Sztuki. Otwarcie bramy to wspólna decyzja firm, realizujących oba projekty.

Obie zabytkowe przestrzenie połączyły się komunikacyjnie. Otwarty łącznik daje możliwość przejścia z Fuzji bezpośrednio do Fabryki Sztuki oraz do ulicy Tymienieckiego. Brama otwarta będzie każdego dnia w godzinach 6:00 – 23:00, ze względów bezpieczeństwa przejście będzie zamykane w godzinach nocnych. Nowa droga została utwardzona oraz oświetlona. Istnieje także dogodne dojście do ulicy Piotrkowskiej.

Fabryka Sztuki jest inwestycją kulturalną, jako wspólna inicjatywa Fundacji Łódź Art Center, Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA i Urzędu Miasta Łodzi. W zabytkowych murach XIX-wiecznych magazynów tekstylnych fabryki Karola Scheiblera znajduje się siedziba instytucji.

Co obecnie dzieje się na budowie Fuzji?


Na placu budowy od strony ulicy Tymienieckiego trwa rewitalizacja historycznych budynków pofabrycznych zakładów Scheiblera, w tym dawnej drukarni oraz wykańczalni, które zyskają funkcję mieszkaniową. Północna część projektu po zakończeniu tego etapu inwestycji zagospodarowana zostanie restauracjami, kawiarniami oraz lokalami handlowo – usługowymi.

Komentarze


  • Byrt
    Gość
    2023-08-04 14:25:51
    Ta furtka z nierdzewki to tam estetycznie pasuje jak pięść do oka xd
    Że też konserwator zabytków pozwala na takie niuansowe dziadostwo...

  • Dakota
    Gość
    2023-08-07 06:35:44
    Dobrze, że to otworzyli, aż się o to prosiło jak w tym miejscu nie są prowadzone żadne prace. Dobrze, że się ze sobą dogadali

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.