Wrocław z nowoczesną halą lekkoatletyczną. Oddano do użytku KGHM Ślęza Arena


2023.05.19
Autor: Piotr Maślak
Dobiegła końca budowa wielofunkcyjnej hali sportowej dla 1 Klubu Sportowego Ślęza Wrocław, która realizowana była w modelu „projektuj i buduj”. Jest to obecnie jeden z najnowocześniejszym tego typu obiektem sportowym w Polsce i w Europie, który spełnia wymagania World Athletics.

Współpraca pomiędzy Samorządem Województwa Dolnośląskiego, Gminą Wrocław, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Dolnośląskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz 1 Klubem Sportowym Ślęza Wrocław umożliwiła powstanie tego długo oczekiwanego obiektu na terenie wrocławskich Kłokoczyc.

Nowa hala sportowa we Wrocławiu, która funkcjonowała będzie pod nazwą KGHM Ślęza Arena ma powierzchnię 11 000 metrów kwadratowych i trybuny, które pomieszczą 2 000 widzów z możliwością rozszerzenia. Obiekt dysponuje sześciotorową bieżnią o długości 200 metrów, skocznią w dal, skocznią wzwyż, skoku o tyczce oraz rzutnią do pchnięcia kulą. Kompleks posiada także strefę fitness i siłownię oraz zapewnia sprzęt do treningu lekkoatletycznego.

Inwestycja powstała zgodnie z wymaganiami World Athletics. W hali odbywać się mogą całoroczne treningi, a na co dzień będzie służyła koszykarką klubu Ślęza Wrocław. Nowa wrocławska arena zaprojektowana także z myślą o zawodnikach innych dyscyplin. Obiekt jest dostępny dla przedstawicieli, np. siatkówki, piłki ręcznej czy futsalu. KGHM Ślęza Arena to również przestrzeń do organizacji wydarzeń pozasportowych (np. targów, konferencji).

Projekt budowlany został kompletnie opracowany w ciągu zaledwie 3 miesięcy od podpisania umowy. Podczas trwania prac budowlanych, jednym z kluczowych wyzwań technicznych było skuteczne zmontowanie stalowej konstrukcji części hali, która obejmowała imponujące główne dźwigary kratowe o rozpiętości 58,65 metra. Co zadziwiające, cała struktura stalowa została z powodzeniem zainstalowana w niezwykle krótkim czasie - zaledwie 3 tygodnie. Ponadto, specjaliści z dziedziny akustyki odegrali ważną rolę w zaprojektowaniu i wykonaniu akustycznych okładzin, które miały na celu utrzymanie odpowiednich parametrów pogłosu w dużej przestrzeni hali o kubaturze przekraczającej 80 000 metrów sześciennych.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 66,7 mln zł. generalnym wykonawcą był Strabag.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.