Problemy z budową biurowca Pegaz we Wrocławiu

2015.01.26

Wojewódzki sąd administracyjny nakazał wstrzymanie prac budowlanych na terenie inwestycji biurowca Pegaz, który powstaje przy ulicy Ruskiej we Wrocławiu. Uchylone zostało pozwolenie na budowę, ponieważ mieszkańcy sąsiednich kamienic mieli zastrzeżenia co do ograniczenia dostępu światła.

Austriacka firma UBM w październiku 2012 roku, zakupiła działkę między ul. Kazimierza Wielkiego, Ruską, św. Mikołaja i Grabarską. Według projektu biura APA Hubka, na działce mają stanąć dwa budynki biurowe o powierzchni 18,5 tys. mkw., uzupełnione o lokale handlowo-usługowe.

Kiedy wydawało się, że wszystkie formalności zostały załatwione, sąsiedzi z okolicznych kamienic zarzucili firmie UBM, że inwestycja może naruszać ich prawa, głównie ograniczy dostęp światła do ich mieszkań. Z analizy zleconej przez mieszkańców wynika, że nowe budynki zasłonią ich lokale, a światła nie będzie nawet przez wymagane przez przepisy półtorej godziny. Po zapewnieniach inwestora, że wszystko jest w porządku, urząd miejski zgodził się na inwestycję. Mieszkańcy odwołali się jednak do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który zbadał ponownie sprawę i zgodził się z zarzutami.

Inwestor rozpoczął już budowę biurowców Pegaz pomimo, że złożona przez firmę dokumentacja jest niekompletna i nie zawiera całości rozwiązań niezbędnych dla prawidłowej realizacji inwestycji. WSA wydał decyzję wstrzymującą budowę, a cała sprawa trafi teraz do urzędu wojewódzkiego. UBM musi w takiej sytuacji udowodnić, że inwestycja nie zabierze światła okolicznym mieszkańcom, albo przeprojektować budynki.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.