Pierwszy komputer kwantowy w Europie Środkowo-Wschodniej zainstalowany we Wrocławiu


2025.05.23
Autor: Bartosz Motorek
W centrum Wrocławia uruchomiono pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej komputer kwantowy – Odra 5, ważący półtorej tony i pracujący w temperaturze zaledwie 10 milikelwinów. Zainstalowana na Politechnice Wrocławskiej maszyna otwiera nowy rozdział dla nauki i edukacji, umożliwiając prowadzenie zaawansowanych obliczeń niemożliwych do wykonania przez tradycyjne superkomputery.

W sercu Wrocławia, w jednej z serwerowni Politechniki Wrocławskiej, pojawiła się maszyna, która może zmienić sposób, w jaki rozumiemy obliczenia. Choć jej wygląd przypomina konstrukcję z lat 50. – dwie masywne kolumny z metalowym cylindrem zawieszonym pośrodku – to jej wnętrze skrywa technologię przyszłości. Ważąca półtorej tony i mierząca trzy metry wysokości Odra 5 to pierwszy komputer kwantowy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Zainstalowany w Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym system IQM Spark, ochrzczony mianem Odra 5, otwiera nowy rozdział dla nauki, edukacji i technologii. Maszyna ta, bazująca na nadprzewodzących kubitach chłodzonych do temperatury zaledwie 10 milikelwinów, umożliwia prowadzenie badań i symulacji, których nie udźwigną nawet najpotężniejsze tradycyjne superkomputery.
Wrocław stawia na kwanty – Odra 5 oficjalnie uruchomiona, fot. Politechnika Wrocławska
fot. Politechnika Wrocławska

Odra 5 została udostępniona środowisku akademickiemu – korzystać z niej będą naukowcy, doktoranci oraz studenci informatyki. Władze uczelni już planują uruchomienie nowych specjalizacji, a docelowo także pełnego programu kształcenia w zakresie informatyki kwantowej.

Zainstalowanie komputera kwantowego to przełomowy moment dla naszej uczelni i regionu. Technologie kwantowe, nie tylko w zakresie obliczeń, ale też komunikacji czy cyberbezpieczeństwa, odegrają równie wielką rolę, jaką kiedyś odegrały komputery klasyczne
powiedział: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej

Odra 5 działa w oparciu o pięć kubitów i jest kompatybilna z najważniejszymi środowiskami do obliczeń kwantowych. Dzięki współpracy z firmą IQM Quantum Computers – światowym liderem w technologii nadprzewodzących kubitów – uczelnia zyskała również dostęp do maszyn o znacznie większej mocy obliczeniowej (20 i ponad 50 kubitów), zlokalizowanych w fińskim centrum badawczym Alto.

To dla nas ogromna szansa. Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką kwantową wśród studentów. Nowo powstałe koło naukowe przyciąga osoby z różnych kierunków, a my planujemy rozwijać tę inicjatywę w kierunku pełnowymiarowego programu kształcenia
powiedział: Prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji

Technologia kwantowa to już nie science-fiction – to narzędzie, które w najbliższych latach może zrewolucjonizować medycynę, finanse, logistykę czy kryptografię. We Wrocławiu właśnie postawiono pierwszy krok w stronę tej przyszłości.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.