Jeden z pierwszych budynków z dwukondygnacyjnymi mieszkaniami w Polsce przejdzie remont

2021.03.22

Mezonetowiec, który powstał w latach 60. XX wieku był pierwszym tak odważnym projektem w historii polskiej architektury. Zaniedbany wrocławski obiekt przejdzie w końcu remont frontowej części.

Wrocławski Mezonetowiec zlokalizowany przy ulicy Kołłątaja 9-12 znalazł się na liście obiektów do remontu w 2021 roku. Miejska Konserwator Zabytków przyznała dotacje na odnowienie siedmiu budynków, w tym właśnie popularnego galeriowca.

Mezonetowiec wybudowany został w latach 60. XX wieku, a jego projekt przygotowała czwórka młodych architektów: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz oraz Igor i Maria Taryczewscy. W obiekcie były jedne z pierwszych mieszkań dwukondygnacyjnych w Polsce. Obecnie budynek znajduje się w rejestrze zabytków.

W ubiegłym roku wyremontowano tylną elewację wrocławskiego obiektu, a w tym roku zmodernizowana zostanie także jego przednia część. Zarządca budynku ma ogłosić przetarg na wykonanie remontu w marcu/kwietniu. Prace mają potrwać do końca 2021 r. Rewitalizację przejdzie skwerek przy frontalnej części budynku. Za projekt renowacji galeriowca odpowiada biuro VROA Architekci.

Mezonetowiec to 7-kondygnacyjny budynek, w którym znajdują się 54 mieszkania o metrażach około 70 mkw. Lokale mają po dwa balkony: większy z salonu i miniaturowy z sypialni piętro wyżej.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.