Brzydki biurowiec PZU zniknie z centrum Wrocławia


2016.12.14
Autor: Urbanity.pl
Wybudowany w latach 70' XX wieku, biurowiec PZU przy ulicy Oławskiej 35 we Wrocławiu ma zostać wyburzony. Właściciel obiektu złożył już wniosek o zgodę na jego rozbiórkę do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Biurowiec PZU przy placu Dominikańskim został zaprojektowany w latach 60' i pierwotnie zakładano, wybudowanie dwóch budynków biurowych według projektu architektonicznego profesora Ryszarda Natusiewicza.

Okolica zaniedbanego biurowca PZU w ostatnim czasie bardzo się zmieniła, przez co budynek przy Oławskiej 35 jeszcze bardziej odstaje architektonicznie od pozostałych obiektów.

PZU, jako firma, która od lat inwestuje również w nieruchomości, 12 grudnia br., złożyło wniosek do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego o zgodę na jego rozbiórkę. Jeszcze nie wiadomo co powstanie w miejsce wyburzonego 5-kondygnacyjnego biurowca

Obecnie właściciel działki przy placu Dominikańskim kończy realizację nowoczesnego budynku przy Komandorskiej 12, który składa się z sześciu kondygnacji i dysponuje powierzchnią najmu na poziomie 3 700 metrów kwadratowych. Wrocławski biurowiec realizowany jest zgodnie z wymogami zielonego certyfikatu LEED Gold.

Komentarze


 • Lia
  Gość
  2017-11-10 15:35:00
  Fajnie by było, gdyby zamiast kolejnego nowoczesnego szklano stalowego potworka postawili coś na wzór starych XIX wiecznych budynków. Przy najmniej z zewnątrz. Pasowałoby do stojących obok budynków z końca XIX wieku. Dość już tych nowoczesnych maszkaronów.

 • Lia-r
  Gość
  2017-11-17 07:57:01
  Nikt nie będzie w tym miejscu budował XIX-wiecznego historyzmu, bo tamta epoka się skończyła. Może w ogóle walnąć tutaj gotycką katedrę z kamienia wapiennego?
  Widziałbym tutaj jakiś neohistoryzm, ale sięgający do dokonań architektury 20-lecia. Może neoekspresjonizm, ostatnio popularny w Niemczech? Albo ceglany modernizm w stylu Komendy na Podwalu? Powstałaby ładna brama do Starego Miasta z ekspresjonistycznym gmachem poczty i młodszym bratem naprzeciwko Galerii.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.