Kornas Development zbuduje aquapark w Koszalinie

2012.06.13

Na posiedzeniu niejawnym, w poniedziałek, 11 czerwca, Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Przemysłowego nr 2 Wrobis SA od wyboru w przetargu na budowę aquaparku w Koszalinie konkurencyjnej oferty firmy Kornas Development.

Złożone 31 maja odwołanie spółki Wrobis miało być rozpatrywane przez KIO we wtorek, 12 czerwca. Na ten dzień Izba wyznaczyła termin posiedzenia w sprawie kolejnej decyzji, dotyczącej wyboru wykonawcy koszalińskiego aquaparku. Jednak decyzja ta została podjęta przez Izbę dzień wcześniej i bez udziału stron. Inwestor, czyli ZOS sp. z o.o., został o tym fakcie poinformowany faksem, a nazajutrz do spółki przesłano pisemną treść i uzasadnienie postanowienia. Okazało się, że skargę firmy Wrobis odrzucono, jako przyczynę podając przekroczenie terminu wniesienia odwołania. Według KIO, Wrobis swoją skargę powinien złożyć już w kwietniu, po pierwszym rozstrzygnięciu komisji przetargowej, która na wykonawcę inwestycji wybrała właśnie firmę Wrobis SA, uznając jej ofertę za najkorzystniejszą, choć nie najtańszą. KIO stoi na stanowisku, iż wykonawca (w tym przypadku Wrobis SA) miał interes w złożeniu takiej skargi, bo, choć nawet wygrał przetarg, stawiając zasadne zarzuty przeciwko konkurentowi, mógłby uniknąć odwołania firmy Kornas. Jak wiemy, takie odwołanie faktycznie zostało złożone i przez KIO uznane za zasadne, a jego konsekwencją była utrata przez Wrobis możliwości podpisania wartego 84,7 mln zł brutto kontraktu na budowę koszalińskiego aquaparku i konieczność wyboru przez komisję przetargową najtańszej oferty, złożonej przez Kornas Development.

Przypomnijmy, że to właśnie w ślad za niekorzystną dla siebie decyzją KIO Wrobis złożył rozpatrzoną w poniedziałek skargę, zarzucając w niej Kornas Development złożenie nierzetelnie przygotowanych i niekompletnych kosztorysów, w których pominięto koszty istotnych z punktu widzenia inwestycji materiałów i prac budowlanych. Na tej podstawie wrocławska firma domagała się odrzucenia oferty firmy Kornas lub wykluczenia jej z postępowania przetargowego. KIO ostatecznie w poniedziałkowym postanowieniu odrzuciła tę skargę. Najprawdopodobniej więc ZOS sp. z o.o. podpisze umowę na budowę aquaparku z firmą Kornas Development.

Natomiast w czwartek, 14 czerwca, ZOS sp. z o.o. podpisze umowę z nowym inżynierem kontraktu, wybranym 6 czerwca w przetargu nieograniczonym. Firmą nadzorującą budowę w imieniu inwestora będzie Rejonowy Zarząd Inwestycji Człuchów sp. z o.o.

Źródło: Urbanity

Inne wiadomości o Park Wodny

Komentarze


  • cesta
    Gość
    2012-06-22 17:39:01
    Zdecydowalo kolejny raz istniejace w polskich przetargach kryterum ceny a nie solidnosci(przyklad patologia istniejaca przy budowie autostrad).Czas pokaze czy ponownie nie bedzie tak "niska cena i tandeta"

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.