Poznańskie mieszkania podrożały o 8% w skali roku

2021.05.31

W ubiegłym roku na poznańskim rynku mieszkaniowym ceny wzrosły o 8% zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Podwyżki nie ominęły żadnej dzielnicy miasta.

Mediana ceny mkw. nowego mieszkania wyniosła 8 tys. zł, a dla lokali z drugiej ręki 6,7 tys. zł/mkw. - wynika z raportu Emmerson Evaluation. W 2020 r. w stolicy Wielkopolski całkowity poziom oferty pozostał bez zmian, natomiast mocno spadła liczba nowo wprowadzonych mieszkań.

Poznań z medianą ceny mkw. nowych lokali na poziomie 8 tys. zł., uplasował się w dole stawki wśród aglomeracji analizowanych przez Emmerson Evaluation. Według przygotowanego przez nich raportu Evaluer Index 2021, taniej niż w stolicy Wielkopolski było tylko w Łodzi (6,6 tys. zł/mkw.) i Katowicach (6,5 tys. zł/mkw.) oraz okalającej stolicę województwa śląskiego aglomeracji (5,4 tys. zł/mkw.). Droższe były za to mieszkania w Sopocie (16,7 tys. zł/mkw.), Warszawie (10,8 tys. zł/mkw.), Krakowie (9,8 tys. zł/mkw.), Gdańsku (9,7 tys. zł/mkw.) i Gdyni (9,6 tys. zł/mkw.), natomiast tuż przed Poznaniem w stawce uplasował się Wrocław z medianą 8,9 tys. zł/mkw.

Najdroższe nowe mieszkania na Starym Mieście
Największa podaż w stolicy województwa wielkopolskiego występuje w dzielnicy Nowe Miasto. Jak wskazują eksperci Emmerson Evaluation, w ubiegłym roku właśnie w tej lokalizacji deweloperzy wprowadzili najwięcej nowych mieszkań do sprzedaży, a ceny wzrosły najmocniej, bo o 10% w skali roku. Najintensywniej rozwijają się tereny na obszarze Łaciny, w pobliżu jeziora Maltańskiego. Bliskość centrum miasta, dobrze rozwinięta komunikacja oraz zaplecze handlowo-usługowe podniosły ceny mieszkań w tej lokalizacji do poziomu 7,9 tys. zł/mkw.

Najwyższe ceny lokali na poznańskim rynku pierwotnym można było znaleźć w dzielnicy Stare Miasto. Ceny w ciągu roku wzrosły tam o 9% do 8,1 tys. zł/mkw., a największa koncentracja projektów deweloperskich występuje na terenie Naramowic. W przypadku dzielnicy Jeżyce terenami najintensywniej rozwijającymi są osiedla Strzeszyn i Podolany oraz tereny usytuowane w części śródmiejskiej Jeżyc pomiędzy ulicą Jana Henryka Dąbrowskiego, Św. Wawrzyńca i Szczepanowskiego. Mediana cen mieszkań w 2020 r. wyniosła w tym obszarze 7,8 tys. zł/mkw (o 7% więcej niż rok wcześniej).

- Sporo inwestycji deweloperskich zlokalizowanych jest też w obrębie, który bezpośrednio przylega do dzielnicy Stare Miasto. Bliskość centrum miasta sprawia, że projekty deweloperskie z tej lokalizacji są wyżej wyceniane. W 2020 r. w dzielnicy Wilda zaobserwowaliśmy najmniejszą podaż dostępnych lokali z rynku pierwotnego. Tam też ceny w ciągu roku wzrosły najmniej ze wszystkich dzielnic Poznania, bo o 4%, do poziomu 8 tys. zł/mkw. Ze względu na intensywną zabudowę śródmiejską oraz ograniczoną dostępność gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, realizowane są tutaj nieduże projekty. Ceny nowych mieszkań wzrosły natomiast dość mocno w dzielnicy Grunwald – w ciągu roku mediana ceny mkw. mieszkania podniosła się o 9% do 7,6 tys. zł – tłumaczy Agnieszka Dopierała, Dyrektor Regionalna w Emmerson Evaluation.

Wyrównane ceny mieszkań z drugiej ręki
W ubiegłym roku na rynku wtórnym największy wzrost cen (11% r/r) dotyczył mieszkań z dzielnicy Grunwald. Mediana ceny lokali z drugiej ręki wyniosła tam 6,7 tys. zł. Najdroższe pozostało Stare Miasto z medianą ceny mkw. 6,9 tys. zł. Jak wskazuje Agnieszka Dopierała, na Starym Mieście najdroższe okazały się mieszkania z nowych zasobów, wybudowane po 2005 r. Za najbardziej pożądane lokale trzeba było płacić ponad 10 tys. zł/mkw. Ceny w ciągu roku wzrosły w tej lokalizacji o 10%. Taką samą podwyżkę eksperci Emmerson Evaluation zanotowali w dzielnicy Wilda, gdzie mkw. mieszkania w 2020 r. kosztował 6,6 tys. zł. Nieco drożej było natomiast na Jeżycach i Nowym Mieście, gdzie mediany cen wyniosły kolejno 6,8 tys. zł/mkw i 6,9 tys. zł/mkw. Wzrosty cen w tych dzielnicach kształtowały się na poziomie 6-8% r/r.

Według ekspertów Emmerson Evaluation w najbliższym roku można się spodziewać, że ceny mieszkań znów będą biły rekordy. Według prognoz z raportu Evaluer Index 2021 podwyżki na rynku mieszkań w największych miastach w Polsce mogą wahać się między 3-8%.

Źródło: Emmerson Evaluation

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.