Nowy Rynek w Poznaniu: Nowy kwartał miasta od szwedzkiego dewelopera

2021.04.26

Od 2017 roku trwa realizacja wielofunkcyjnej inwestycji firmy Skanska w Poznaniu, której łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 000 mkw.

Niespełna miesiąc temu Skanska rozpoczęła budowę kolejnego biurowca kompleksu Nowy Rynek, oznaczonego literą E. Budynek o powierzchni około 28 500 metrów kwadratowych domknie powstający, nowy kwartał miasta.

Nowy Rynek to największa i jednocześnie pierwsza tego typu inwestycja w Polsce szwedzkiego dewelopera. Kompleks zlokalizowany jest na terenie 3,8 ha w miejscu dawnego dworca PKS.

Wiemy jak ważna dla mieszkańców jest to część Poznania, tym samym projekt powstał z myślą właśnie o nich i o przywróceniu tego cennego fragmentu stolicy Wielkopolski – mówi Konrad Ziejewski, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialny za najnowszy etap Nowego Rynku. – Wraz z oddaniem budynku E, mieszkańcy zyskają także nowe miejsce do spotkań, relaksu i spędzania czasu wolnego w postaci ogólnodostępnego rynku wewnątrz kompleksu – dodaje Konrad Ziejewski.

Poznański Nowy Rynek dostarczyć ma mieszkańcom nowej przestrzeni miejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu historii tego miejsca. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia JEMS Architekci, natomiast za zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu odpowiedzialna jest lokalna pracownia Ultra Architects.

Biurowiec E, który dostarczy na poznański rynek około 28 500 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej na 15 kondygnacjach otrzymał już precertyfikat LEED na najwyższym platynowym poziomie. Wyróżnikiem budynku oznaczonego literą E będzie częściowo zadaszony taras, osłonięty trzykondygnacyjną elewacją, mieszczący się na ostatnim piętrze. Zaplanowano na nim zieleń, podesty amfiteatralne oraz małą architekturę. Na wewnętrznych ścianach tarasu planowana jest grafika przedstawiająca Poznań i jego uroki.

Ta część inwestycji Nowy Rynek oddana ma zostać do użytku w II kwartale 2023 roku.

Koncepcja urbanistyczna Nowego Rynku zakłada kształtowanie zabudowy wokół centralnego punktu, jakim ma być kolejny na mapie Poznania rynek miejski. Z jednej strony budynki tworzą pierzeje kompleksu, a z drugiej otwierają perspektywy widokowe łączące jego przestrzeń z okolicą – mówi Marcin Citko, architekt z pracowni JEMS Architekci. – Zgodnie z założeniami architektonicznymi, ze względu na swoje położenie przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic, budynek E będzie głównym elementem identyfikującym Nowy Rynek w przestrzeni miasta. Z tego względu istotnym było zaakcentowanie jego wysokości, przy jednoczesnym utrzymaniu skali całego zespołu i uwzględnieniu relacji wysokościowych z sąsiednią zabudową. Efekt ten uzyskano poprzez obudowanie poziomów technicznych zlokalizowanych ponad częścią biurową, jednorodną na całej wysokości obiektu elewacją i wachlarzowym rozsunięciu najniższych kondygnacji – dodaje Marcin Citko.

Kompleks oferował będzie ponadto różnorodne usługi w tym m.in. siłownię, przedszkole, kantynę z ofertą live cooking, salon AGD oraz centrum medyczne. Część placu, która nie będzie pokryta zielenią zostanie wykonana ze specjalnego, foto-katalitycznego betonu, który będzie ograniczał stężenie szkodliwych tlenków azotu pochodzących z samochodów.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.