Koniec reklamowego chaosu w Poznaniu. Miasto przyjęło uchwałę krajobrazową


2023.01.25
Autor: Piotr Maślak
Nie ma zgody na samowolę reklamową, zasłanianie zabytkowych budynków, czy nielegalne instalacje wielkopowierzchniowych nośników z pogwałceniem zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku” – tłumaczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z okazji przyjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały krajobrazowej. Jest to dokument mający pomóc w walce z reklamowym chaosem w mieście.

We wtorek, 24 stycznia br., Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę krajobrazową. Za przyjęciem głosowało 21 radnych, 8 było przeciw, zaś 5 wstrzymało się od głosu. „Uchwała jest efektem kompromisu i współpracy wielu podmiotów” - podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Uchwała krajobrazowa to ważny dokument, którego zadaniem jest walka z reklamowym chaosem w przestrzeni publicznej. Poznańska uchwała ma 33 strony; dokument był sześciokrotnie konsultowany z mieszkańcami, przedsiębiorcami, firmami reklamowymi czy radnymi osiedlowymi. W przyjętym dokumencie zapisane są szczegółowo wytyczne dotyczące sytuowania reklam, małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Poznania. Egzekwowaniem zapisów uchwały krajobrazowej będzie zajmował się specjalnie powołany do tego celu zespół w Wydziale Urbanistyki i Architektury. Na podmioty, które nie będą przestrzegały zapisów uchwały nałożone mogą zostać kary, w tym kary biegnące, tzn. są wymierzane za każdy dzień, w którym reklamy są niezgodne z zapisami uchwały.

Miasto nie jest przeciwne reklamom w przestrzeni publicznej. Nie ma jednak zgody na samowolę reklamową, zasłanianie zabytkowych budynków, czy nielegalne instalacje wielkopowierzchniowych nośników z pogwałceniem zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku” – tłumaczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W ramach uchwały krajobrazowej, miasto podzielono na cztery obszary:
- staromiejski, który obejmuje Stary Rynek i okolice oraz Chwaliszewo i Śródkę
- obszar centrum i historycznych dzielnic, obejmujący centrum miasta, Łazarz, Jeżyce, Wildę, Grunwald, a także część Starych Winograd, Sołacza, Łęg Dębińskich i osiedla Główna
- obszar zurbanizowany, obejmujący osiedla mieszkaniowe oraz założenia usługowe i przemysłowe
- obszar przyrodniczy, który wpisuje się w klinowo-pierścieniowy system zieleni

Uchwała krajobrazowa przyjęta w Poznaniu ogranicza sytuowanie reklam wielkoformatowych na budynkach oraz billboardów na nośnikach. Uporządkowana została także kwestia szyldów.

Uchwała reguluje ponadto terminy dostosowania do obowiązujących w mieście zakazów, zasad i warunków określonych w uchwale. W przypadku nośników reklamowych są one różne dla poszczególnych części miasta. Jak wskazano: „dla obszaru staromiejskiego - 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały, centrum i historycznych dzielnic - 2 lata, dla obszaru zurbanizowanego i przyrodniczego - 5 lat z wyłączeniem obiektów lub obszarów indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków, dla których ustalono termin 2 lat na dostosowanie”

Komentarze


 • Gość
  Gość
  2023-01-25 14:54:32
  Nareszcie i dlaczego tak późno.

 • wow
  Gość
  2023-01-25 15:01:35
  Bardzo dobry pomysł. Oby więcej miast w końcu dojrzało do zajęcia się tą kwestią i poszło w ślady Krakowa i Poznania.

 • major
  Gość
  2023-01-26 09:09:59
  dobra decyzja

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.