Koniec prowizorki na Poznaniu Głównym. Powstanie nowy obiekt
Podpisano porozumienie, które otwiera drogę do całkowitej przebudowy jednej z najważniejszych stacji kolejowych w Polsce. To pierwszy formalny krok do stworzenia nowoczesnego węzła, który ma połączyć kolej, komunikację miejską i przestrzeń publiczną w centrum Poznania.
Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Miasto Poznań podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy przygotowaniu koncepcji budowy nowego dworca kolejowego Poznań Główny. Dokument formalnie rozpoczyna etap prac przygotowawczych, których celem jest stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu obsługującego ruch pasażerski.
Ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji planowane jest w pierwszej połowie bieżącego roku. Dokument koncepcyjny ma wskazać optymalne warianty zagospodarowania terenu pomiędzy Galerią Avenida, Dworcem Zachodnim i Mostem Dworcowym. Zgodnie z aktualnymi założeniami, gotowe opracowanie ma powstać w drugiej połowie 2027 roku, a szczegółowe warunki dalszej współpracy zostaną określone w osobnym porozumieniu.
Budowa nowego dworca będzie częścią szerokiej modernizacji Poznańskiego Węzła Kolejowego, dla której od końca 2024 roku powstaje dokumentacja projektowa. Planowane rozwiązania zakładają lokalizację nowego budynku dworcowego nad torami i peronami, w miejscu niewykorzystywanego obecnie obiektu. Taki układ ma poprawić dostępność peronów, usprawnić ruch pieszy i lepiej powiązać kolej z komunikacją miejską oraz przestrzenią publiczną.
W ramach docelowego rozwiązania stacja ma dysponować dziewięcioma peronami. Osiem z nich będzie peronami przelotowymi z dwiema krawędziami, natomiast jeden peron z jedną krawędzią przewidziano w rejonie Dworca Letniego. Równolegle planowana jest rozbudowa układu torowego, która ma zwiększyć przepustowość stacji obsługującej obecnie ponad 500 pociągów na dobę.
Poznań Główny należy do kluczowych węzłów kolejowych w kraju, przez którego przebiega osiem linii kolejowych łączących miasto m.in. z Warszawą, Wrocławiem, Szczecinem i Berlinem. Z obiektu korzysta codziennie około 70 tysięcy pasażerów, co przekłada się na ponad 20 milionów podróży rocznie.
Obecny dworzec został wybudowany w latach 2011-2013
Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Miasto Poznań podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy przygotowaniu koncepcji budowy nowego dworca kolejowego Poznań Główny. Dokument formalnie rozpoczyna etap prac przygotowawczych, których celem jest stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu obsługującego ruch pasażerski.
Budowa nowego dworca będzie częścią szerokiej modernizacji Poznańskiego Węzła Kolejowego, dla której od końca 2024 roku powstaje dokumentacja projektowa. Planowane rozwiązania zakładają lokalizację nowego budynku dworcowego nad torami i peronami, w miejscu niewykorzystywanego obecnie obiektu. Taki układ ma poprawić dostępność peronów, usprawnić ruch pieszy i lepiej powiązać kolej z komunikacją miejską oraz przestrzenią publiczną.
Poznań Główny należy do kluczowych węzłów kolejowych w kraju, przez którego przebiega osiem linii kolejowych łączących miasto m.in. z Warszawą, Wrocławiem, Szczecinem i Berlinem. Z obiektu korzysta codziennie około 70 tysięcy pasażerów, co przekłada się na ponad 20 milionów podróży rocznie.
Obecny dworzec został wybudowany w latach 2011-2013
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA