Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz nowoczesne laboratorium kryminalistyczne powstaną w Poznaniu


2023.02.03
Autor: Bartosz Motorek
W miejsce dawnych koszar Wojsk Taborowych 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich powstanie nowoczesna inwestycja dla policji. Firma Dekpol Budownictwo wybuduje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu. Z kolei w sąsiedztwie Komendy Wojewódzkiej Policji znajdzie się nowoczesne laboratorium kryminalistyczne.

Nowa inwestycja dla poznańskiej policji zakłada przebudowę znajdującego się na terenie dawnych koszar Wojsk Taborowych 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, zabytkowego budynku, Obiekt zostanie rozbudowany i dostosowany do pracy policjantów. Generalnym wykonawcą została firma Dekpol Budownictwo.

To wymagający projekt, ponieważ pracujemy na historycznym budynku, który potrzebuje szczególnego traktowania i zabezpieczenia. Mamy jednak doświadczenie w tego typu realizacjach i dokładamy starań, by zadbać o najmniejszy szczegół. Prace rozpoczęliśmy od drobiazgowego demontażu elementów wewnętrznych: instalacji, stolarki i okładziny, jak i zewnętrznych, w tym zadaszenia i elewacji. Następnie przystąpimy do realizacji nowych części
powiedział: Mariusz Niewiadomski Dyrektor Operacyjny z Dekpol Budownictwo

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości mieściło się będzie w budynku o powierzchni wynoszącej około 3 500 metrów kwadratowych. Zabytkowy obiekt zlokalizowany jest na działce przy ulicy Taborowej. Prace budowlano-remontowe potrwają około dziewięciu miesięcy.

To niejedyna inwestycja dla poznańskiej policji, której wykonawcą będzie Dekpol Budownictwo. W dzielnicy Jeżyce, na działce przy ulicy Masfelda, w sąsiedztwie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powstanie nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, do którego przeniosą się specjalistyczne pracownie i policyjni eksperci. W budynku wykonywane będą liczne badania w ramach prowadzonych śledztw, m.in. śladów biologicznych z wykorzystaniem analizy DNA czy identyfikacji środków odurzających lub materiałów wybuchowych. W poznańskim laboratorium znajduje się najnowszej generacji sprzęt, który na podstawie jednej kropli krwi jest w stanie podać szereg informacji o podejrzanym: od koloru oczu i włosów po pochodzenie biogeograficzne. Poza Polską, dysponuje nim tylko 5 krajów na świecie.

Nowe laboratorium będzie gotowe w ciągu dwóch lat.

Komentarze


  • Aleksander
    Gość
    2023-02-06 07:23:42
    Moim zdaniem, nowoczesność winna iść w parze z estetyką. Jestem jedynie laikiem, tym bardziej dziwie się, że ktoś kto zawodowo zajmuje się projektowaniem budynków nie widzi, że owy biały klocek pasuje do otaczającej go architektury jak pięść do oka.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.