Centrum Gospodarki Odpadami dla trzech powiatów
Na początku przyszłego roku w gminie Jarocin ruszyć ma jedno z najnowocześniejszych centrów gospodarki odpadami w Wielkopolsce. W środę Jarocin zorganizował kolejne spotkanie dla samorządów zainteresowanych przyłączeniem do tego przedsięwzięcia.
Budowa Centrum Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach rozpoczęła się już na początku kwietnia. Pierwszy etap jej budowy kosztować ma ponad 3,7 mln zł. Dyrektywy unijne, a także plan gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego, przewidują budowę w Wielkopolsce 13 dużych centrów gospodarki odpadami, obsługujących obszary kilku powiatów. Do pełnienia takiej właśnie roli wytypowane zostało m.in. wysypisko w Witaszyczkach, które ma być centrum dla trzech powiatów * jarocińskiego, pleszewskiego i średzkiego, a obsługiwać ma co najmniej 150 tys. mieszkańców. Całe przedsięwzięcie ma kosztować około 60 mln zł. Oczywiście jego budowa ma być sfinansowana w oparciu o środki unijne, a budowa ma się zakończyć do 2013 roku.
Gmina Jarocin zachęca sąsiednie samorządy do przyłączenia się do centrum. Na potrzeby jego budowy Jarocin zakupił już grunty o pow. 20 ha.
Aktualizowany obecnie Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego wymaga od każdej z gmin określenia przynależności do konkretnego systemu gospodarki odpadami, czyli do konkretnego Centrum Gospodarki Odpadami. Czas deklaracji przyjdzie także dla gmin powiatu średzkiego. Przypomnijmy, że do projektu jarocińskiego sceptycznie podchodzi Środa, która chce rozbudowywać i modernizować swoje własne wysypisko komunalne w Nadziejewie.
Budowa Centrum Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach rozpoczęła się już na początku kwietnia. Pierwszy etap jej budowy kosztować ma ponad 3,7 mln zł. Dyrektywy unijne, a także plan gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego, przewidują budowę w Wielkopolsce 13 dużych centrów gospodarki odpadami, obsługujących obszary kilku powiatów. Do pełnienia takiej właśnie roli wytypowane zostało m.in. wysypisko w Witaszyczkach, które ma być centrum dla trzech powiatów * jarocińskiego, pleszewskiego i średzkiego, a obsługiwać ma co najmniej 150 tys. mieszkańców. Całe przedsięwzięcie ma kosztować około 60 mln zł. Oczywiście jego budowa ma być sfinansowana w oparciu o środki unijne, a budowa ma się zakończyć do 2013 roku.
Aktualizowany obecnie Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego wymaga od każdej z gmin określenia przynależności do konkretnego systemu gospodarki odpadami, czyli do konkretnego Centrum Gospodarki Odpadami. Czas deklaracji przyjdzie także dla gmin powiatu średzkiego. Przypomnijmy, że do projektu jarocińskiego sceptycznie podchodzi Środa, która chce rozbudowywać i modernizować swoje własne wysypisko komunalne w Nadziejewie.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra