Centrum Gospodarki Odpadami dla trzech powiatów

2007.07.26

Na początku przyszłego roku w gminie Jarocin ruszyć ma jedno z najnowocześniejszych centrów gospodarki odpadami w Wielkopolsce. W środę Jarocin zorganizował kolejne spotkanie dla samorządów zainteresowanych przyłączeniem do tego przedsięwzięcia.

Budowa Centrum Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach rozpoczęła się już na początku kwietnia. Pierwszy etap jej budowy kosztować ma ponad 3,7 mln zł. Dyrektywy unijne, a także plan gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego, przewidują budowę w Wielkopolsce 13 dużych centrów gospodarki odpadami, obsługujących obszary kilku powiatów. Do pełnienia takiej właśnie roli wytypowane zostało m.in. wysypisko w Witaszyczkach, które ma być centrum dla trzech powiatów * jarocińskiego, pleszewskiego i średzkiego, a obsługiwać ma co najmniej 150 tys. mieszkańców. Całe przedsięwzięcie ma kosztować około 60 mln zł. Oczywiście jego budowa ma być sfinansowana w oparciu o środki unijne, a budowa ma się zakończyć do 2013 roku.

Gmina Jarocin zachęca sąsiednie samorządy do przyłączenia się do centrum. Na potrzeby jego budowy Jarocin zakupił już grunty o pow. 20 ha.

Aktualizowany obecnie Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego wymaga od każdej z gmin określenia przynależności do konkretnego systemu gospodarki odpadami, czyli do konkretnego Centrum Gospodarki Odpadami. Czas deklaracji przyjdzie także dla gmin powiatu średzkiego. Przypomnijmy, że do projektu jarocińskiego sceptycznie podchodzi Środa, która chce rozbudowywać i modernizować swoje własne wysypisko komunalne w Nadziejewie.

Źródło: gazetasredzka.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.