Powstaje najnowocześniejszy obiekt tego typu na Warmii i Mazurach


2020.11.19
Autor: Urbanity.pl
W 2023 roku zakończy się budowa spalarnia odpadów w Olsztynie dla konsorcjum Doosan Heavy Industries and Construction oraz Dossan Lentjes.

Strabag prowadzi prace budowlane instalacji termicznego przekształcania odpadów wraz z odzyskiem energii wykorzystywanej w miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie. Inwestycja o kubaturze około 215 000 m3 i powierzchni zabudowy na poziomie 16 400 mkw. produkowała będzie ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Olsztyna.

Olsztyńska spalarnia odpadów będzie pierwszym i jednocześnie najnowocześniejszym obiektem tego typu na Warmii i Mazurach. Instalacja zastąpi obecnie wykorzystywane instalacje węglowe.

Projekt, który realizowany jest z wykorzystaniem BAT (Best Available Technology), składa się z bloku energetycznego do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z wysokosprawną kogeneracją oraz gazowa-olejowa kotłownia szczytowa.

Wykonawca spalarni w Olsztynie wykona także roboty związane z drogami dojazdowymi, chodnikami, stanowiskami mycia i dezynfekcji kół oraz detektorami substancji radioaktywnych.

Projekt realizowany jest przez konsorcjum: Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Dossan Lentjes (Niemcy), który jest dostawcą i wykonawcą technologii. Prace budowlane powierzone zostały firmie Strabag. W szczytowym momencie na budowie, u wszystkich wykonawców, w prace będzie zaangażowane 800 -1000 osób.

Komentarze


 • Przemas
  Gość
  2020-11-20 08:59:02
  W końcu coś pozytywnego w temacie, dzięki takim inwestycjom nie będzie funkcjonowało anty hasło "Warmia i Mazury dziura z natury".

 • All
  Gość
  2020-11-20 20:06:24
  Super sprawa

 • Fakty
  Gość
  2020-11-22 20:14:00
  Nie ma się czego cieszyć że powstaje spalarnia odpadów bo będzie zatruwała powietrze w całej okolicy przez długie lata narażając mieszkańców nawet na choroby nowotworowe, ale oficjalnie wszystko będzie w normie. Tu liczy się gruby biznes a nie mieszkańcy.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.