Inauguracja Muzeum Śląskiego w Katowicach

2015.06.26

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Muzeum Śląskiego, który powstał u zbiegu alei Roździeńskiego z ulicą Dobrowolskiego, w miejscu dawnej kopalni Ferdynand w Katowicach. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2011 roku i trwały do sierpnia 2013 roku.

Przez pierwsze trzy dni w nowej katowickiej placówce trwał będzie Festiwal Otwarcia, który skierowany jest do szerszego grona odbiorców. Tylko przez lipiec zwiedzanie muzeum będzie darmowe, potem trzeba już będzie płacić - bilet ulgowy kosztować ma 16 zł.

Nowy gmach Muzeum Śląskiego powstał na działce, na której dawniej znajdowała się kopalnia Ferdynand, przemianowana w 1936 roku na Katowice. Kondygnacja P-2 to malarstwo polskie od 1800 do 1945 roku o powierzchni 474 mkw., oraz malarstwo polskie po 1945 roku o powierzchni 1264 mkw. Na tym poziomie znajdziemy także plastykę nieprofesjonalną oraz kasę biletową oraz foyer o powierzchni 317 mkw.

Kondygnacja P-4 to kilka wystaw - historia Śląska, śląskiej sztuki sakralnej, Centrum Scenografii Polskiej, ekspozycje czasowe oraz Foyer ekspozycji czasowych.

Koszt wybudowania muzeum wyniósł około 280 mln zł., a jego generalnym wykonawcą była firma Budimex.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.