Historyczny dworzec w Helu zostanie przebudowany. Wkrótce ruszą pierwsze prace


2022.08.04
Autor: Iwona Maślak
Hel wkrótce będzie miał nowy dworzec przyjazny i komfortowy dla wszystkich podróżnych. Podpisana została umowa na jego przebudowę, a PKP przekazały plac budowy generalnemu wykonawcy inwestycji. Jak zmieni się niewielki dworzec na Półwyspie Helskim?

Dworzec w Helu pochodzi z lat 20. XX wieku i już niebawem odzyska swój historyczny wygląd. Dzięki zaplanowanym robotom końcowy dworzec przy linii Reda – Hel sprawi, że podróżni dostaną komfortowy i ekologiczny obiekt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wkrótce ruszą prace na dworcu.

Niewielki obiekt o konstrukcji szachulcowej zyska nową elewację - elementy drewniane będą pomalowane na kolor ciemnobrązowy, a powierzchnie pomiędzy nimi na biało. Nieznacznie zmieni się bryła dworca, gdyż od strony południowej zostanie zrekonstruowana otwarta wiata. Dach pokryty zostanie dachówką w kolorze naturalnej cegły. Pojawią się nowe zegary oraz szyldy na elewacji. Z kolei pod wiatą od strony peronów mieścił się będzie kącik przygotowany specjalnie dla dzieci z ławkami w kształcie lokomotywy i wagonów.

Duże zmiany pojawią się także wewnątrz helskiego dworca. W południowej części obiektu znajdzie się strefa obsługi pasażerów z poczekalnią. Wokół zaplanowano pomieszczenia toalet, kasy biletowej oraz miejsce przeznaczone dla rodziców z dziećmi. Podróżni znajdą w niej gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, ławki oraz zegar. Całość będzie klimatyzowana.

Dworzec w Helu posiadał będzie wiele rozwiązań proekologicznych, w tym m.in. energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie z użyciem pompy ciepła, system BMS, a także panele fotowoltaiczne do pozyskania zielonej energii. W najbliższym otoczeniu dworca pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, samochodów elektrycznych, foodtrucków oraz niewielka zatoka dla autobusów i taksówek.

Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. generalnym wykonawcą przebudowy o wartości 9,35 mln zł zostało konsorcjum firm w składzie Sobin sp. z o. o. z siedzibą w Gdańsku (Lider konsorcjum) oraz Kamaro spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Gdańsku. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia Meritum Projekt Marek Myrcik. Oddanie do użytku dworca dla podróżnych zaplanowano na jesień 2023 roku.

Inne wiadomości o Dworzec kolejowy PKP, PKP Oddział Dworce Kolejowe

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.