Zmieni się ulica Starowiejska w centrum Gdyni. Co to oznacza dla mieszkańców?


2022.05.30
Autor: Bartosz Motorek, Urbanity.pl
Poznaliśmy wykonawcę ulicy Starowiejskiej i fragmentu ul. Abrahama w centrum Gdyni. Inwestycja zostanie zrealizowana za nieco ponad 10 mln zł brutto.

Wyłoniony został w przetargu wykonawca modernizacji ulicy Starowiejskiej i fragmentu ul. Abrahama w centrum Gdyni. Firma Eurovia Polska w ciągu 30 tygodni od podpisania umowy zrealizuje zadanie o wartości ponad 10 mln zł.

Pierwotnie przebudowa Starowiejskiej i sąsiedniej Abrahama miała być gruntowna. Teraz wiadomo, że ruch samochodowy nie zniknie, a jedynie ograniczona zostanie prędkość do 20 km/h. Ze względu na ograniczenia konserwatorskie nie zmieni się historyczna nawierzchnia z kostki brukowej.

Jak wyglądała będzie zmodernizowana ulica Starowiejska?
Modernizacja polega na uporządkowaniu parkowania, nasadzeniu nowej zieleni wraz z pojawieniem się elementów małej architektury. Przy ulicy znajdą się strefy wypoczynku i gastronomia wakacyjna oraz nowe energooszczędne oświetlenie uliczne. Historyczny charakter układu urbanistycznego uniemożliwia naruszenie istniejących nawierzchni jezdni. Pojawią się wyniesione skrzyżowania z ulicami 3 Maja i Władysława IV, a także dwukierunkowe pasy rowerowe. W miejsce części stanowisk postojowych dla aut pojawią się parklety i stoliki gastronomiczne. Pojawi się odcinek ulicy wyłączony dla samochodów - znajdzie się na wysokości pomnika Gdynian Wysiedlonych.

Projekt rewitalizacji Starowiejskiej w Gdyni przygotowało konsorcjum REM Projekt Marcin Łukasiewicz i Urban Media.

Komentarze


 • reni
  Gość
  2022-05-31 12:22:42
  A mieszkańcy co zrobią ze swoimi samochodami? Gruba komuna w tej Gdyni. Od 25 lat rządzi ten sam dyktatorek a ludzie nie potrafią pogonić tego towarzycha.

 • KM
  Gość
  2022-06-01 16:34:27
  Jak zwykle pomylone pomysły zasiedzialej grupy Gdyńskich decydentow . Czas na wykopkę i odszczurzenie tego układu.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.