Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez gdynian

2020.04.07

Na Placu Dworcowym w Gdyni trwa budowa parkingu typu „park&ride”, który pomieści 140 samochodów oraz 48 rowerów.

Rozpoczęły się prace związane z realizacją fundamentów parkingu podziemnego, który powstanie na Placu Dworcowym w Gdyni-Chyloni. Nowy węzeł integracyjny, dzięki zaplanowanemu podziemnemu łącznikowi, pozwoli tysiącom mieszkańców na swobodne przesiadanie się z auta do SKM-ki, trolejbusu lub autobusu.

Wykonawcą prac w zakresu fundamentowania specjalistycznego jest Soletanche Polska.

Nowy parking typu „park&ride” to 140 miejsc parkingowych dla samochodów i 48 stanowisk rowerowych. Nad obiektem znajdzie się pętla autobusowa. Nowy węzeł ma na celu zintegrowanie transportu kolejowego, trolejbusowego oraz autobusowego.

Soletanche w ramach kontraktu wykona ściany szczelinowe wraz z rozparciem, które pełnią w tym projekcie podwójną rolę: obudowy wykopu oraz docelowych ścian parkingu podziemnego. Ściany zostaną zrealizowane po obwodzie działki opiewającym na 256 metrów bieżących. Głębienie pierwszej sekcji ścian szczelinowych miało miejsce 23 marca 2020 roku.

Cała inwestycja na Placu Dworcowym w Gdyni - Chyloni obejmuje m.in. przebudowę placu Dworcowego, stworzenie nowej trakcji trolejbusowej, budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Kartuskiej, budowę 1-kondygnacyjnego budynku z przejściem podziemnym, powstanie zespołu toalet publicznych, stworzenie nowego oświetlenia oraz ustawienie monitoringu.

Prace związane z kontraktem firmy Soletanche zakończą się na początku IV kwartału br. Generalnym wykonawcą i zleceniodawcą zakresu geotechnicznego jest konsorcjum ROVERPOL – lider konsorcjum oraz ROVER INFRAESTRUCTURAS SA. Koszt realizacji projektu to ponad 65,9 mln zł. Całość ma być gotowa jesienią 2021 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia, Soletanche Polska

Komentarze


 • Maciej
  Gość
  2020-04-07 12:16:42
  Co to jest 140 miejsc parkingowych ??? To kropla w morzu potrzeb. Chyba , że 90% mieszkańców padnie na wirusa, wtedy taka ilość miejsc może wystarczy ... Śmiech na sali. W Gdyni potrzeba conjmniej parkingu na 1000 aut.

 • Jack
  Gość
  2020-04-07 14:38:39
  To fakt u mnie w Oświęcimiu liczącym około 34 tysięcy mieszkańców powstaje park&ride na ok 300 auto plus rowery itp. Waszą inwestycja szału więc nie robi. Pewnie będą poranne przepychanki. Nie zazdroszczę. Pozdrawiam

 • WHYSKY
  Gość
  2020-04-07 16:12:29
  Nie wiem kto niby oczekuje tak tej inwestycji.
  Kolejny poroniony pomysł. Nie chce mi się nawet uzasadniać. Mieszkańcy wiedzą o czym piszę...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.