W Pruszczu Gdańskim wyburzą dworzec i postawią nowy


2021.06.30
Autor: Urbanity.pl
Podpisana została umowa z wykonawcą nowego dworca kolejowego w Pruszczu Gdańskim. Niebawem ruszą prace budowlane.

Nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim powstanie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych. Wykonawcą prac budowlanych na dworcu jest firma PBE Elbud Gdańsk S.A.

W pierwszej kolejności wyburzony zostanie dotychczasowy dworzec. Nowy obiekt będzie miał prostą, geometryczną bryłę z dominantą w postaci wieży zegarowej. Przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz budynku ograniczono w projekcie do toalet oraz holu pełniącego funkcję poczekalni. W miejscu tym pojawią się ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

W nowym dworcu oprócz poczekalni zaplanowano także lokal handlowy. Bryłę obiektu uzupełni zintegrowana z nim wiata, pod którą znajdą się ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe.

Dworzec w Pruszczu Gdańskim będzie ekologiczny, a to za sprawą energooszczędnego oświetlenia oraz paneli fotowoltaicznych.

Budowa obiektu ruszy w lipcu i zakończy się w I połowie 2023 roku. Koszt inwestycji to około 7,3 mln zł brutto. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Meritum Projekt Marek Myrcik.

Inne wiadomości o Dworzec kolejowy PKP, Meritum Projekt Marek Myrcik

Komentarze


 • mat
  Gość
  2021-06-30 12:33:54
  Z ciekawości sprawdziłem jak wygląda stary dworzec - nie ma tragedii. Wystarczy go tylko odświeżyć i dostosować do obecnych standardów. Zupełnie nie rozumiem dlaczego chcą go wyburzyć i w jego miejsce postawić to dziwadło.

 • Pigwa
  Gość
  2021-06-30 14:05:39
  Potwierdzam zdanie mata . Dworzec jest do lekkiego remontu i tyle. Natomiast tunel... coś strasznego.

 • Zibi
  Gość
  2021-06-30 18:40:15
  Brud, smród i.... Wystarczy popatrzeć na tunel. Kiedy widział wodę i szczotkę? To samo dzieje się z dworcem. Przez lata się nie sprząta a później wyburza i buduje nowe.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.