Wybrano koncepcję zagospodarowania nowego dworca PKS w Białymstoku

2015.12.29

Przyjęta została koncepcja zagospodarowania terenu białostockiego dworca autobusowego PKS przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 10. Zarząd województwa podlaskiego wybrał koncepcję firmy Budner, która zakłada m.in. zburzenie dotychczasowego dworca.

Zwycięska koncepcja zaprezentowana przez firmę Budner S.A. zakłada m.in. wyburzenie dotychczasowego dworca pochodzącego z lat 70-tych, a na jego miejsce wybudowanie nowego obiektu o powierzchni 1280 metrów kwadratowych oraz dwóch obiektów handlowych o łącznej powierzchni ponad 7000 mkw. Dodatkowo powstanie także zaplecze techniczne i parkingi dla autobusów.

Firma Budner pokonała w przetargu ofertę dewelopera firmę Rogowski z Białegostoku. Pomimo, że pierwotnie zagospodarowaniem terenu dowrca PKS interesowało się pięć podmiotów, to ostatecznie tylko dwie firmy przedłożyły swoje koncepcje. Jak podkreśla marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, wybrana koncepcja odpowiada zarówno z finansowego punktu widzenia, jak i czasu realizacji projektu.

Inwestor zapowiada, że budowa nowego Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego mogłaby ruszyć w październiku przyszłego roku i potrwać do połowy 2017 roku. Zwycięska koncepcja będzie zrealizowana, jeśli prowadzone negocjacje zakończą się pomyślnie i będą sfinalizowane podpisaniem umowy.

Cały teren planowanego dworca ma około 4 ha powierzchni w rejonie ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Źródło: wrotapodlasia.pl

Inne wiadomości o Zintegrowane Centrum Przesiadkowe, Rogowski Development, Fundamental Group

Komentarze


 • Łukasz
  Gość
  2015-12-30 07:41:04
  Z dotychczasowym dworcem - mimo jego paskudy wizualnej i sporej ilości bytujących tam żuli, bezdomnych, chuliganów i innych nieciekawych typów - mam raczej dobre wspomnienia. Na pewno współtworzył specyficzny klimat komunalno-postkomunistyczny. Dobrze jednak, że zostanie zburzony, a na jego miejsce powstanie kompleks na miarę XXI wieku. Mam nadzieję, że wzrośnie też bezpieczeństwo. :)

 • bbi
  Gość
  2018-02-24 01:37:50
  Niech budują i niech miasto pięknieje bo wiele fajnych ludzi tu mieszka i na to zasługują

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.