Zabytkowy dworzec w Ożarowie Mazowieckim zostanie przebudowany


2022.10.26
Autor: Bartosz Motorek
Podpisana została umowa z wykonawcą przebudowy dworca kolejowego w Ożarowie Mazowieckim. Inwestycja zrealizowana zostanie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych, Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace modernizacyjne.

Zabytkowy budynek dworca w Ożarowie Mazowieckim wkrótce zostanie odnowiony i dostosowany do aktualnych standardów obsługi podróżnych. PKP S.A., podpisały umowę z wykonawcą przebudowy, który wkrótce przystąpi do modernizacji obiektu. Inwestycja realizowana będzie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych.

Dworzec w Ożarowie Mazowieckim powstał około 1890 roku, a w latach 20. XX w., został rozbudowany o niższą część parterową. Bryła budynku do dziś nie uległa zmianie. Renowację przejdzie elewacja budynku, na wyższej, 2-kodygnacyjnej ceglanej części zostanie wyczyszczona, natomiast na niższej planowane jest otynkowanie. Na dworcu pojawi się nowa iluminacja oraz podświetlane napisy z nazwą.

Parterowa część dworca zostanie zagospodarowana pod obsługę podróżnych. Hol wyposażono w ławki z drewnianymi siedziskami, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. Tutaj mieściły się będą także pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. W wyższej dwukondygnacyjnej części dworca zaprojektowano pomieszczenia techniczne, a także przestrzeń biurową na wynajem.

Wokół dworca pojawią się nowe miejsca postojowe, a także wiata rowerowa, która pomieści 16 jednośladów. Całość uzupełniona zostanie nowymi chodnikami i elementami małej architektury.

Prace modernizacyjne będą kosztowały 10,79 mln zł brutto. Ich wykonawcą została firma Global Budownictwo sp. z o.o. z Częstochowy, a dokumentację projektową opracowała pracownia GPVT s.c. z Poznania. Odnowiony dworzec zostanie oddany do użytku podróżnym jesienią 2023 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.