Pierwsze centrum danych w Polsce. Inwestycja o wartości 1 mld zł będzie rozbudowywana


2023.05.24
Pod Warszawą otwarte zostało pierwsze centrum danych francuskiego operatora i inwestora w sektorze centrów danych Data4. Docelowy koszt inwestycji wyniesie 1 mld złotych. Trwają już przygotowania do budowy kolejnego etapu projektu.

W Jawczycach pod Warszawą otwarty został pierwszy polski kampus centrów danych Grupy Data4, który docelowo na powierzchni 4 ha składał się będzie z czterech obiektów o całkowitym przydziale mocy 60 MW. Łączna dostępna powierzchnia ośrodka wyniesie 50 000 metrów kwadratowych brutto, w ramach której do dyspozycji klientów będzie powierzchnia IT licząca 15 000 mkw. netto. Koszt inwestycji wyniesie 1 mld zł.

Otwarcie kampusu w Warszawie pozwala nam realizować ambicje pozostania wiodącym paneuropejskim graczem w sektorze centrów danych. Dostrzegając potrzeby hostingu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Polska była dla Data4 oczywistym rynkiem do dalszego rozwoju. Znaczenie regionu warszawskiego w sektorze centrów danych szybko rośnie i wkrótce może być równie ważne jak Włochy czy Hiszpania
powiedział: Olivier Micheli, prezes Data4 Group

Inwestorem jest wiodący europejski operator oraz inwestor w sektorze centrów danych Data4, który projektuje, buduje i obsługuje obecnie 31 wysoce skomunikowane, bezpieczne i zrównoważone pod względem środowiskowym centra danych. Wspierają one rozwój klientów w różnych częściach Europy, w tym we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu, a wkrótce także w Niemczech.

Otwarte właśnie centrum o mocy 8MW jest w fazie rozruchu i zajmuje ponad 2 200 mkw. powierzchni netto. Kampus zostanie połączony światłowodowymi łączami telekomunikacyjnymi z sieciami dostępnymi w stolicy. Francuski operator podjął już decyzję o budowie drugiego budynku w ramach podwarszawskiej inwestycji.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.